Sjökortet v14 3/4-7/4 (2023)

Sjökortet Schoolity

Allmän information 

Agenda måndagsmöte

 • Lovskolan
 • Ledigheter under lovet
 • Att ta upp på mentorstid
 • Utvärdering av Wisingdagar och EHM
 • Frånvaro.
 • Övriga frågor

Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Mål och indikatorer är från och med ht22 uppdaterade.

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vision och mål, indikatorer, aktiviteter/åtgärder samt strategier. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål – vårt och nämndens mål:  En god miljö för utveckling och lärande 


Frånvaro medarbetare – stående post

Här kan du alltid gå in och se vilka som är borta för dagen. Uppdateras löpande under vardagar. Klicka här – frånvaro medarbetare.


Eventuellt besök av SVT

Under måndag eftermiddag kan vi få besök av SVT som vill intervjua elever om konstverk och manifestation under kvinnodagen.

Teater för åk 9 v16 – direkt efter lovet

”Famnen” den 18/4 på stora scen Härnösands teater.

Påminnelse – att följa upp elevers frånvaro

Vi har en kommungemensam rutin och ärendegång kring elevers frånvaro. Viktigt att vi alla följer upp när elever är borta och att vi göra det konsekvent oberoende av klass. Se rutinen här (hittas under fliken ”Elevhälsa”: https://heddawisingskolan.files.wordpress.com/2020/03/flc3b6desschema-rutiner-fc3b6r-anmc3a4lan-av-frc3a5nvaro-fc3b6rskoleklass-grundskola-200312.pdf

Ny funktion i Schoolity ang hur man skickar meddelanden

Ny funktion i Schoolity

I meddelandefunktionen i Schoolity har en ny finess kommit till. Om man skickar ett meddelande till en klass/grupp så kan alla mottagare svara på meddelandet. Det kan vara en bra funktion om man behöver ge mottagare chansen att ställa motfrågor eller liknande, men det kan även vara en onödig källa till negativt chattande. Funktionen stängs enkelt av genom att klicka på det lilla hänglåset mellan rutorna ”Meddelande” och ”Epost”.

Positiv respons efter Demokratiforum

Elevernas riksförbund

Det demokratiforum som hölls i onsdags var mycket uppskattat på flera sätt – inte minst av arrangörerna som var imponerade av att så många vuxna var med. Ett gott betyg till er och skolan eftersom det endast var ett A-lag som kunde vara med!! Läs det pressmeddelande som gick ut efter besöket hos oss: Demokratiforum – ”Det ska bli skönt att elever och lärare är på samma nivå”

Ledigheter under påsklovet

Hos Hanna på exp finns en lista över er som inte har ferietjänst. Skriv i där hur ni tänker jobba eller om ni ska vara lediga så att vi får ett underlag inför lovskolan. 


Erasmus och eTwinning

Aktuell kompetensutveckling just nu

Ackrediteringen år 2 – har nu ett namn: Friends

Här är projektnamnet för ackrediteringsår 2 och Erasmus+

Friends

 • Forgiveness
 • Respect
 • Inclusion
 • Encouraging
 • Nourishing
 • Dedication
 • Supportive

Kursutbud via New Horizons

Se kurskatalog för läsåret – fler intressanta kurser kopplade till våra mål: Catalogue New Horizons Malta

Övrigt om eTwinning:

eTwinning finns nu på en ny plattform, European School Education Platform (ESEP), se https://school-education.ec.europa.eu/sv

För att komma till etwinning ska du logga in med ett EU-login. Med ditt EU-login kommer du att nå EU:s alla webbsidor (som tex Beneficiary Module). Här kan du enkelt skapa ett EU-login: https://webgate.ec.europa.eu/IMSOC/tracesnt-help/Content/C_EU%20login/create-a-new-EU-login-account.htm. Om du redan har ett konto på eTwinning så ska du använda samma e-postadress nu som du hade tidigare. Detta för att komma åt tidigare projekt mm. Så nu är det bara att starta nya eTwinningprojekt!


Ämneslag

 • Ni följer er egen agenda.

A-lagstid / A-lagsarbete

 • Ni följer er egen agenda.

Att göra på mentorstid

Måndagstiden

 • Att ta upp med alla elever: efter lovet är det OK med uteskor i skolan igen – fram till höstlovet.
 • Att ta upp med alla elever – Lapparna på toalettdörrarnas insida ang städtider / när toaletterna är städade måste få sitta kvar. När dessa lappar rivs ner riskerar toaletterna att bli städade mer sällan då det blir svårt för städarna att hålla koll på när det är gjort.
 • Påminn alla elever om lovskolan och eventuell anmälan (deadline måndag kväll) och att de måste själva ta med sig / veta om vad de ska arbeta med.
 • Ta upp teaterföreställningen på måndagen eller den andra mentorstiden – se lärarhandledning ovan.

Veckans tips

Webinar autism Hogrefe

Mycket spännande webinar kring elever inom autismspektrat och social träning: http://eap-tracker.egenerator.se/159962/YRnkWJFJ/SKOLKONTAKT–Social-fardighetstraning-i-skolan?click


Detta händer under veckan (v.14)

 • Hela veckan
  • Klass 22B tömmer återvinningstationerna.
  • Ons-tors – Erik Ledig
 • Ons – 15:45-17:00 Konferenstid. Kort gemensam samling – sedan utvärdering av Wisingdagar samt EHM Ansvar Respektive A-lag.
 • Tors – Dagen slutar senast 16:00 för alla anslutna till Sveriges Lärare (oavsett ramtid) Ansvar alla medarbetare anslutna till SL.

Aktuella enkäter att göra

 • Inga enkäter just nu.


Viktiga påminnelser

 •  

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s