Sjökortet v35 – 28/8-1/9

Sjökortet1

Allmän information

SvA och schema

Under det första veckorna måste vi se över behov och logistik kring elever i behov av SvA. Det innebär att eleverna följer klassens schema fullt ut och får all SvA-undervisning på ”rikstat stöd”-lektionerna på mån e.m. och ons. f.m. samt på BAS-passen. Övrig SvA-undervisning schemaläggs allteftersom. Mer info om detta kommer.

Hur vi löser vikariebehoven detta läsår

Ska ha som grundambition att inga lektioner ska ställas in för att någon är sjuk, ledig eller vabbar. Det är dock svårt att hitta externa vikarier. För att lösa det det här läsåret kommer befintlig resursperson, i de klasser där det finns en sådan, tar vikarierollen när det behövs. Det innebär att ställtiden blir kortare samt att det de då blir en person som både känner klassen samt vet var klassen är i respektive ämne/undervisningssituation, som tar vikarierollen. Vi har utöver det även anställt en person, Michaela Z, som har del av sin tjänst som vikarie och med andra ord alltid är tillgänglig på skolan. Vi hoppas att vi genom detta ska kunna täcka upp vikariebehovet för korttidsvikarier avsevärt bättre än förra läsåret.

Påminn eleverna om att de behöver ha datorerna med i undervisningen

För att det ska fungera att använda HeddaUndervisning.com och Sharepoint så måste eleverna ha datorerna med sig, fungerande, laddade och klara att använda. Det är vi vuxna som måste påminna om detta. Skolan lånar inte ut datorer till elever som glömmer. Enda gången skolan lånar ut datorer är när deras ordinarie dator är på service eller lagning hos IT-enheten.


A-lag och ämneslag

Se bifogad fil i mail från Erik fre. 170825. Detta förslag till ”Förväntansdokument” (istället för ordningsregler) ska diskuteras i A-lagen under v35 eller v36 – respektive A-lag bestämmer när. A-lagens återkoppling ska ske i form av kommentarer direkt i dokumentet i annan färg som skickas till Erik senast måndag v.37. Ett återkopplingsdokument per A-lag.

Att resonera kring:

 • Vad är bra med den här typen av dokument?
 • Vad finns det för risker med den här typen av dokument?
 • Vad ska läggas till eller tas bort?

Tanken är att vi ska diskutera detta på konf.tid v.37.


PUG-info

Tid för PUG-möte är ännu inte klart på schemat.


Veckans tips

musik och plugg

Intressant och läsvärt om musik och pluggande: http://www.annatebeliusbodin.se/kan-man-lyssna-pa-musik-nar-man-pluggar/ 

 


Detta händer under veckan

 • Tis – Aktivitetsdag med mentorsklasser årskursvis. Ansvar – resp. mentorer.
 • Ons – Konf.tid 15:40-17:00 Avstämning efter skolstart och allmän info. Ansvar Erik och Johan.

Planering framåt

 • V.36 Arbetet med Spec.ped.lyftet börjar. Se era scheman och utgå från den info Carina och Lena presenterat.
 • V.36 Föräldramöten – åk7 tis, 18:30, åk8 ons, 18:30, åk9 ons, 19:00.
 • V.37 Mån-tis . ”Arbetsmarknadskunskap” för åk 9 – se tider i gemensamma kalendariet.
 • V.38 Tisdag – föreställningen ”Killarna” för åk 8. se tider i gemensamma kalendariet.

Viktigt att komma ihåg

Veckans värdegrundsbegrepp att arbeta med:

Bemötande

Till vår skola är man varmt välkommen.
Vi visar att vi ser och bekräftar varandra med en positiv förväntan.
I vår skola ser vi varje individ och lyfter varandras styrkor.
Vi respekterar olikheter och står upp för allas lika värde. I våra samtal visar vi ömsesidig respekt och lyssnar på varandra.

Beteenden

 • Respektera olikheter
 • Bekräfta
 • Ha positiv förväntan

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s