Sjökortet v46 15/11-19/11

Sjökortet1

Allmän information 

Agenda måndagsmöte via Teams


Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Nu är uppdatering på gång.

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vision och mål, indikatorer, aktiviteter/åtgärder samt strategier. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål – vårt och nämndens mål:  En god miljö för utveckling och lärande 

Aktuellt för veckan: Indikatorerna är under revidering efter er input från juni/aug-dagarna.


Förväntansdokumentet – revidering v47

Varje år bör förväntansdokumentet ses över. Vi har ännu inte gjort det systematiskt i höst. Alla klasser ska därför gå igenom det på mentorstid v47 och sedan återkoppla till skolledningen: vi komemr sedan att presentera det för elevrådet så att de får säga sitt om de revideringsförslag som kommer in. Därefter ska vi i kollegiet diskutera vila förändringar vi vi tycker är lämpliga innan en reviderad version spikas. 

Rastvakter i N-huset

Vi ser att alltmer småförstörelse och stök sker i N-husets korridorer, främst slöjd – och bildkorridoren. Det är därför viktigt att alla rastvakter kontinuerligt visar sig även där.

Medarbetardag – för kommunens alla anställda 

medarbetardag

Den 25/11 så är det medarbetardag som alla anställda i H-sands kommun kan delta i. 

Man anmäler sig via ”Insidan” och den blå rutan överst:

Medarbetardag anmälan

Se med info och program här: Information om medarbetargalan 25 november- program och föreläsare.pdf senaste

Kompetensutvecklingsplan

Nu har kompetensutvecklingsplanen för läsåret 21/22 presenterats på MBL och eventuella kommentarer har tagits emot. Planen är nu reviderad och ser ut enligt följande: https://heddawisingskolan.files.wordpress.com/2021/11/kompetensutvecklingsplan-for-hedda-wisingskolan-202122.pdf

Inför resa och kurs – projektet ”Future train” 

Future train

Alla Erasmusprojekt ska ha tydligen ett namn,. Det har inte varit så framträdande dock i ackrediteringsarbetet vilket gör att den innevarande ackrediteringsperioden har inte namngivits. Men idag skulle några formulär fyllas i av de som ska till Reuinon Island om ett par veckor där ett projektnamn behövdes. Vi som planerat har pratat om att vi ska jobba med att ”alla ska med tåget / framtidståget” – delvis inspirerade av en EHM-diskussion under hösten. Därför fick första projektperioden kallas ”Future train”.

Inför att de ska åka dit ska alla elever i åk 8 göra en enkätundersökning om vårt arbete med frågor kring inkludering, skolnärvaro och vad som gör att man lyckas i skolan. Den ska göras på måndag under mentorstid. Se nedan. 


Erasmus och eTwinning

Aktuellt just nu

Envising

 • Vi är värdar för Envising 13-17/12.

Breaking Barriers

 • Inväntan på nya datum för virtuellt event.

Kurser/event


Ämneslag

 • Diskutera ämnessamarbetet 

A-lagstid / A-lagsarbete

 • Följ er planerade agenda.

Att göra på mentorstid

Måndagstiden

 • Åk 8 – alla elever ska göra en enkät om de upplever sin skolgång. De har fått enkäterna via mail och de öppnar för svar först kl 08:30 på måndag 15/11. Det är viktigt att ni mentorer presenterar detta som en del av ett utvecklingsprojekt och den resa som Carina, Marie, Victoria och Anna N ska på. Enkäten tar ca 10-15 min.

Veckans andra mentorstid

 • EHT-teman – stäm av med EHT / A-lagsledare.

Veckans tips 

UDL – Universal Design for Learning

– bra film och under den bra och tydliga konkreta tips: https://www.understood.org/articles/en/universal-design-for-learning-what-it-is-and-how-it-works


 

Detta händer under veckan (v.46)

 • Hela veckan
  • 19D ansvarar för återvinningsstationerna
  • Åk 8 har utvecklingssamtal onsdag och torsdag.
  • De muntliga nationella proven börjar på allvar.
 • Tis – 15:00-17:00 EHM i 7-9B Ansvar A-lag och EHT
 • Ons – från 13:00 Utvecklingssamtal åk 8 Ansvar mentorer
 • Ons – 15:45-17:00 konf.tid: pedagogiskt forum samt EHT-temaplanering för A-lag 7 och 9. Ansvar Skolledning samt A-lagsledare och EHT.
 • Tors – 08:00-09:00 RKA Ansvar Skyddsombud samt skolledning
 • Tors – från 13:00 Utvecklingssamtal åk 8 Ansvar mentorer
 • Tors – 12:30-14:00 Gymn.mässa 19A+B, 14:00-15:30 Gymn.mässa 19C+D Ansvar undervisande lärare vid tiden samt Malin L

Aktuella enkäter att göra

 • Eleverna ska göra enkät om sin skolgång som de fått via mail – se ovan.

Viktiga påminnelser

  • V46 – Gymnasiemässa åk 9 – se gemensam kalender.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s