Sjökortet v43 – 20/10-24/10 (2025)

Sjökortet Schoolity

Allmän information 

Agenda måndagsmöte 

  • Skolråd v43
  • Förutsättningar för Wisingdagarna
  • Ändring av provtider
  • Trivselenkäter
  • Loggor för skolan
  • Nycklar till skoskåp
  • Ämneslagstid med Wendela
  • Teaterworkshops mån/tis åk 9
  • Besök från Italien
  • Medarbetargalan
  • Planering v44 och brandskyddskurs
  • Frånvaro
  • Övriga frågor

Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Mål och indikatorer är för lå24/25 – uppdatering för 25/26 är på gång.

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vision och mål, indikatorer, aktiviteter/åtgärder samt strategier. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål – vårt och nämndens mål: Skolorna i Härnösands kommun ska vara en god miljö för utveckling och lärande


Frånvaro medarbetare – stående post

Här kan du alltid gå in och se vilka som är borta för dagen. Uppdateras löpande under vardagar. Klicka här – frånvaro medarbetare.


Veckans allmänna info 

Veckans aktualiserade rutiner och riktlinjer

Här kommer veckans aktualiserade blanketter, rutiner och riktlinjer – men tänk på att du har ett eget ansvar att hålla dig uppdaterad kring skolans rutiner och riktlinjer: 

Logga för skolan

Ta upp med eleverna att de gärna kan få komma med förslag till logga för skolan – nu när skolan fyller 10 år. Alla elever får ett mail / meddelande i Schoolity med de förslag som finns samt instruktioner. Instruktionerna är:

  • Vi har tagit fram några förslag på hur en logga skulle kunna se ut. De förslagen kan ni inspireras av eller ta ett av dem och utveckla som ni vill. Se förslag här: Förslag loggor.docx
  • Det kan vara bra att loggan innehåller något som man / du förknippar med Hedda Wisingskolan.
  • Rita ett förslag på papper eller dator. Förslagen ska vara inlämnade via mail eller i papper senast fredag v45 (7:e november). De lämnas i pappersform till Hanna på exp eller mailas till Erik J erik.juntikka@harnosand.se 
  • Under onsdag v43 kan man komma till Kajsa på bilden mellan 11:00 och 12:00 för att jobba med en idé eller om man har frågor och behöver tips.
  • Av de förslag vi har och de som kommer in så kommer en jury bestående av elever och lärare ( mer info om detta efter höstlovet) att ta ut 5 förslag som alla elever och personal sedan får rösta mellan.

Inför prognoser v44

Påminnelse inför skrivningen av prognoser – vi tänker enligt följande:

  • Når inte målen = Eleven visar förmågor just nu på F-nivå eller skulle få streck (tänk på att F är ett betyg, medan att steck innebär att underlag saknas på grund av frånvaro)
  • Når målen med stöd = Eleven får tydligt stöd som hjälper hen till E-nivå eller högre (mkt sällan högre än E, men det förekommer).
  • Når målen = Eleven visar förmågor just nu på E-nivå
  • Når målen med marginal = Eleven visar förmågor på D-nivå eller högre

Trivselenkäten

Under måndagen gör alla klasser trivselenkäten under mentorstid. I mailet om det här Sjökortet finns länkar för att LÄSA SVAREN – ni får absolut inte dela dessa länkar med eleverna. Eleverna har fått länkar till sina enkäter via Schoolity och skolmailen. Men för att eleverna ska se hur svarsfrekvensen ser ut  ”Live” och hur alla klasser fyller i så ska ni öppna länken med svaren och visa (endast) den första tabellen – där ser man hur många som svarat per klass. Kan vara bra som pep och lite tävling att alla ser antal per klass. Vyn ser ut som nedan:

Vi tänker oss sedan att eleverna får jobba mer med resultatet av elevenkäten på mentorstider efter höstlovet. Vad är bra – vad behöver bli bättre? Vad kan eleverna göra? Kan klasserna komma med förslag och åtgärder på vad som ska förbättras. Vad kan klassen göra? Vad kan man som individ göra? Vad kan vi lyfta till skyddsombuden/elevrådet/skolledning?

Planering v44

Planeringen för v44 kan ses i den gemensamma kalendern eller här nedan:

Wisingdagar tanke och förutsättningar

Vi ser att det är tid att återigen påminna om tanken med Wisingdagar och förutsättningarna för dessa dagar. 

Idén med Wisingdagarna har varit att få möjlighet att göra sådant som kan vara svårt att hinna med i det vanliga schemat – eller jobba med sådant man vill ha mer sammanhållet, men som är kopplat till det som görs i undervisningen i övrigt, ex:

  • Studiebesök
  • Ta in föreläsare/personer utifrån
  • Ha examinationer man inte hinner ha annars (ex. muntligt, seminarier, redovisningar, etc.)
  • Genomföra upplägg som är mer omfattande och i fler moment som man vill ha under kortare tid.

Grundförutsättningen för er som undervisar är att kunna få mer tid för sammanhållande planering eller efterarbete. Det innebär att vi tänker oss att undervisande lärare gör 2/3 av tiden med elever motsvarande den tid man annars undervisar. Ex: om man undervisar 14 lektioner under de dagar Wisingdagarna pågår så gör man 9-10 lektioner under Wisingdagarna. 

Eleverna ska få 5 tim lektioner / aktiviteter varje dag i snitt.

Förväntan på info via våra kommunikationsvägar

Det är viktigt att man håller koll på vår interna information och kommunikation. Förväntan är att man håller sig informerad via den jobbinfo som kommer via följande informationsvägar:

  • Sjökortet – men nyheter, rutiner och blanketter, etc.
  • Outlook – mail (båda mailadresserna) och gemensam kalender (den gemensamma kalendern nås även via Sjökortet eller webmailen.
  • Schoolity – ingen info från skolledningen kommer endast ut via Schoolity, mer än schemat. Men A-lagsprotokoll och liknande kan ligga där eller i O365.

Oavsett vad man tycker om att vi dras med att ha två mailadresser så måste man kontinuerligt läsa mailen i båda inboxarna. Har man problem att komma åt någon av adresserna får man höra av sig till Simon eller IT-support.


Aktuellt kring Erasmus+ just nu

Erasmus+

Planerade aktiviteter/mobiliteter 25/26

  • Förberedande besök av Lenka från Tjeckien 18-19/8
  • Kurs i Amsterdam (Estetiska metoder för utveckling av livskompetenser) 30/8 till 8/9 – Christisna F och Kajsa F.
  • Förberedande besök i Tyskland (v39) Jenny N och Ann-Sofie F
  • Jobbskuggning / gruppbesök från Tjeckien 29/9 till 3/10 
  • Jobbskuggning / gruppbesök från Italien 20/10 till 24/10
  • Kurs om mobbing och nätmobbing  – Therese, Christofer och Mattias, 23/11-29/11
  • Elevmobilitet och jobbskuggning i Rhede / Tyskland, 24/11-30/11
  • Jobbskuggning / gruppbesök från Frankrike (St Etienne) 8/12 till 12/12.
  • Jobbskuggning i Frankrike (april) – Carina och Maria  från anpassad grsk.

Här redovisar vi alla våra aktiviteter vi gör Ackreditering / EPAS

Här redovisas alla typer av aktiviteter  – Länk: https://forms.office.com/e/7GJa31JWcm

Här redovisas kurser och jobbskuggningar – länk: https://forms.office.com/e/0hBYhYx4si

Enligt UHR beviljade mobiliteter projektår 5 ”FIVE” (siffror i parentes visar min o max):

  • Invited experts 1 (1-2)
  • Long-term learning mobility of pupils – beviljat 1 men vi hoppas skicka 2-3 st.)
  • Group mobility of school pupils – beviljat 22 (vi hoppas på att genomföra 18-26)
  • Job-shadowing beviljat 3 st (vi har möjlighet att skicka 4-5 st)
  • Courses and training – beviljat 3 st (vi har möjlighet att skicka 4-5 st)

Syfte med mobiliteter under projektår 5 utifrån mål och behovsanalys:

Vi fokuserar på följande mål av våra 7 mål: 

  • 1.Högre grad av integration och inkludering för ökad lust och motivation hos alla elever.
  • 3. Att digital teknik tillför kvalitet i lärandet och undervisningen.
  • 5. Att skolan blir en socialt mer hållbar organisation – genom att arbeta förebyggande mot stress, ohälsosamma kravbilder hos elever såväl som hos personal, samt skapa medvetenhet om vad alla kan bidra med för ett positivt verksamhetsklimat.
  • 7. Att alla elever på skolan ska öka sin medvetenhet kring vad det innebär att vara EU-medborgare.

Att tänka på kring arbetstiden vid resa

Klicka för att komma åt att-tanka-pa-kring-arbetstiden-vid-resa.pdf

Blankett för intresseanmälan aktivitet/mobilitet

Blankett att fylla i då man hittat en spännande Erasmus+aktivitet/mobilitet man vill haka på: INTRESSEANMÄLAN OM MOBILITET INOM ERASMUS+


Ämneslag ojämna veckor

  • Gemensam ämnesmötestid med Wendela för Ma, Sv och Eng – övriga ämneslag förljer sin egen agenda, kanske har ni bokat något med Wendelas lärare ni också?

A-lagstid / A-lagsarbete

  • Ni följer er egen agenda.

Att göra på mentorstid

  • Göra trivselenkäter – eleverna har fått utskick. 
  • Informera om logga tävling för skolan nu när vi fyller 10 år.
  • Påminn alla elever/årskurser:
    • Ta upp ny rutin (gäller efter höstlovet) om upplåsening av elevskåp och skoskåp. Tipsa om hur de kan ha koll på nycklarna – ex tillsammans med husnycklar, moppenycklar, cykelnycklar, etc. 
    • Inneskor efter lovet.

Veckans tips

UR om hur man ger effektiv återkoppling till sina elever: https://urplay.se/program/213376-larlabbet-hur-ger-man-effektiv-aterkoppling-till-sina-elever


Detta händer under veckan (v.43)

Hela veckan:  23C tömmer återvinningsstationerna v42-45, Ons-Fre Wisingdagar specialschema.

  • Mån – 08:00-08:30 Måndagsmöte (länk finns i Schoolity) Ansvar Skolledningen
  • Mån – Förmiddagen – Teaterworkshop 23A Ansvar undervisande lärare vid tillfället
  • Mån – Eftermiddagen – Teaterworkshop 23B Ansvar undervisande lärare vid tillfället
  • Tis – Förmiddagen Teaterworkshop 23C Ansvar undervisande lärare vid tillfället
  • Ons – 13:20-14:00 Förstelärarmöte Anna och Victoria Ansvar Erik, Anna och Victoria
  • Ons – 15:45-17:00 Konf.tid. Gemensamt förberedelse inför workshop om hot och våld / PDV mån v44  Ansvar Skolledning
  • Ons – 18:00-ca 20:00 Skolråd Ansvar Skolledningen och årskursrepresentanter.
  • Tors – heldag – Malin pluggar rektorsutbildning

Aktuella enkäter att göra

  • Inga enkäter för personal just nu. trivselenkäter för eleverna.

Viktiga påminnelser

Sjökortet v42 – 13/10-17/10 (2025)

Sjökortet Schoolity

Allmän information 

Agenda måndagsmöte 

  • Skolråd v43
  • Upplåsning av elevskåp – ny rutin
  • Beställning av utflyktsmat
  • Elever från Wendela på PRAO
  • Trivselenkäter
  • Uppsamling – gymnasieinfo
  • Föreläsning – ”Även superhjältar behöver frukost”
  • Uppföljning, utvärdering och beprövad erfarenhet
  • Möte med Wendela ämnesmötestid nästa vecka
  • Elev tillbaka i 23C
  • Frånvaro
  • Övriga frågor

Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Mål och indikatorer är för lå24/25 – uppdatering för 25/26 är på gång.

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vision och mål, indikatorer, aktiviteter/åtgärder samt strategier. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål – vårt och nämndens mål: Skolorna i Härnösands kommun ska vara en god miljö för utveckling och lärande


Frånvaro medarbetare – stående post

Här kan du alltid gå in och se vilka som är borta för dagen. Uppdateras löpande under vardagar. Klicka här – frånvaro medarbetare.


Veckans allmänna info 

Veckans aktualiserade rutiner och riktlinjer

Här kommer veckans aktualiserade blanketter, rutiner och riktlinjer – men tänk på att du har ett eget ansvar att hålla dig uppdaterad kring skolans rutiner och riktlinjer: 

Elev tillbaka i 23C

Elev tillbaka till 23C. Alla som undervisar 23C stannar kvar i mötet några minuter för info. 

Rutin elev- och skoskåp

Vi lägger alldeles för mycket tid på att låsa upp elevskåp för att eleverna har glömt/tappat nycklarna. Vi kommer därför att ha ett nytt upplägg kring när och vilka som ska låsa upp skåpen från och med v45. Det blir bara Anders B o Daniel J som kommer att ha skåpnycklar (övriga skåpnycklar samlas in) och skåpen kommer endast låsas upp en gång på morgonen när eleverna börjar och en gång på e.m. när eleverna slutar. Läs rutinen ovan. Vi kommer att gå ut med detta till elever och vårdnadshavare under veckan för att förbereda inför v45.

Skolråd v43 

Följande info har gått ut:

På onsdag den 22/10 kl. 18:00 till ca 20:00 har vi läsårets första skolråd. Vi ses i skolan, medarbetar-representanter för respektive årskurs kommer att vara med. Vi kommer att gå ut med information till alla föräldrar så att de kan vända sig till er med eventuell input inför mötet.

Den preliminära agendan ser ut enligt följande:

Agenda skolråd 251022

  • Hur har skolåret börjat
    • Medarbetare och föräldrar ger sin syn
  • Glömda nycklar och upplåsningsrutin
  • Skolinspektion (Hedda, Wendela och Hälledal)
  • Läsprojektet
  • Skolresultat vt2025
  • Erasmus+
  • Rekrytering och föräldraledigheter
  • Vikarier
  • Övriga frågor / skolrådets input

Maila mig innan mötet så lägger jag in era frågor/ämnen i agendan. Om det är något jag förväntas förbereda så tar jag gärna in frågorna några dagar innan mötet.

Beställning av utflyktsmat – ny blankett

För att det inet ska bli några missförstånd vid beställningar av utflyktsmat (eller andra avvikande lunchbeställningar) så har en blankett för detta skapats. Se ovan – de ska vara inkommen till köket 14 dagar innan utflykten/avvikelsen.

Även superhjältar behöver frukost

Nationell Samverkan för Psykisk Hälsa (NSPH) bjuder på föreläsning för all personal inom skola den 6/11 – Superhjältar 2025 poster.  Föreläsningen är mellan 18:00-20:00 i Församlingsgården (Franzéngatan 18). 

Elever från Wendela på PRAO

Under v42 är det PRAO för åk 9 på Wendela. 6 st elever kommer då att äta lunch på skolan. De ska då ha en besöksbricka (delars ut på måndag). Alla har ett ansvar att på ett schysst sätt säga till eleverna om de inte sköter sig. De ska äta på skolan sedan tillbaka på PRAO-platsen – inget häng. 

Uppföljning, utvärdering och undervisning som bygger på beprövad erfarenhet

Vad säger Chatgpt om – systematik och beprövad erfarenhet i undervisingen?

Att systematiskt följa upp och utvärdera sin undervisning samt att använda beprövad erfarenhet är centrala delar av en lärares professionella utveckling och en förutsättning för att säkerställa god kvalitet i undervisningen. Här är en tydlig förklaring av båda begreppen:

Vad innebär att systematiskt följa upp och utvärdera sin undervisning?
Att systematiskt följa upp och utvärdera undervisningen innebär att läraren på ett medvetet, strukturerat och kontinuerligt sätt:

  1. Samlar in information om hur undervisningen genomförts och hur eleverna har tagit till sig innehållet.
  2. Analyserar resultaten – Vad fungerade bra? Vad fungerade mindre bra? Nådde eleverna målen?
  3. Reflekterar över sin egen undervisning: Vilka metoder användes? Hur påverkade de elevernas lärande?
  4. Justera och förbättra undervisningen utifrån analysen – det vill säga att förändra arbetssätt, innehåll eller förhållningssätt i syfte att förbättra elevernas lärande.

Exempel på hur detta kan göras i praktiken:

  • Exit tickets eller andra former av snabb feedback från eleverna.
  • Analysera resultat från prov, inlämningar eller formativa bedömningar.
  • Kollegialt lärande och lektionsobservationer.
  • Reflektionsloggar eller planeringsdagböcker.
  • Använda digitala verktyg för att följa progression över tid.

Syftet: Att förbättra undervisningen genom att fatta välgrundade beslut baserat på fakta och reflektion, inte enbart på känsla eller vana.

Vad innebär beprövad erfarenhet i undervisningens kvalitet?
Beprövad erfarenhet innebär kunskap och arbetssätt som:

  1. Utvecklats i praktiken – det vill säga erfarenheter från lärare och skolor i verkliga undervisningssituationer.
  2. Delats och diskuterats – kollegor har prövat och samtalat om metoden, och det har funnits möjlighet till återkoppling och analys.
  3. Dokumenterats och systematiserats – det finns någon form av underlag eller beskrivning av hur erfarenheten använts och med vilket resultat.
  4. Visat sig fungera över tid och i olika sammanhang – det vill säga att det inte är en engångshändelse, utan något som återkommande lett till goda resultat.

Skillnaden mot vetenskaplig grund: Vetenskaplig grund kommer från forskning, medan beprövad erfarenhet bygger på yrkeskunnande i praktiken. Båda är viktiga i skolan, och enligt Skollagen ska undervisningen vila på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet.

Exempel på beprövad erfarenhet:

  • En metod för att skapa studiero som fungerat i flera olika klasser och skolor.
  • En modell för att ge återkoppling på elevarbeten som har prövats och anpassats inom ett lärarlag.
  •  Ett arbetssätt för att stötta elever med särskilda behov som testats av flera kollegor med positivt resultat.

Kopplingen mellan uppföljning och beprövad erfarenhet

När lärare systematiskt utvärderar sin undervisning och delar med sig av sina erfarenheter, kan det utvecklas till beprövad erfarenhet – särskilt när andra prövar samma arbetssätt och det dokumenteras. Det är en del av det kollegiala lärandet och skolans kunskapsutveckling.


Aktuellt kring Erasmus+ just nu

Erasmus+

Planerade aktiviteter/mobiliteter 25/26

  • Förberedande besök av Lenka från Tjeckien 18-19/8
  • Kurs i Amsterdam (Estetiska metoder för utveckling av livskompetenser) 30/8 till 8/9 – Christisna F och Kajsa F.
  • Förberedande besök i Tyskland (v39) Jenny N och Ann-Sofie F
  • Jobbskuggning / gruppbesök från Tjeckien 29/9 till 3/10 
  • Jobbskuggning / gruppbesök från Italien 20/10 till 24/10
  • Kurs om mobbing och nätmobbing  – Therese, Christofer och Mattias, 23/11-29/11
  • Elevmobilitet och jobbskuggning i Rhede / Tyskland, 24/11-30/11
  • Jobbskuggning / gruppbesök från Frankrike (St Etienne) 8/12 till 12/12.
  • Jobbskuggning i Frankrike (april) – Carina och Maria  från anpassad grsk.

Här redovisar vi alla våra aktiviteter vi gör Ackreditering / EPAS

Här redovisas alla typer av aktiviteter  – Länk: https://forms.office.com/e/7GJa31JWcm

Här redovisas kurser och jobbskuggningar – länk: https://forms.office.com/e/0hBYhYx4si

Enligt UHR beviljade mobiliteter projektår 5 ”FIVE” (siffror i parentes visar min o max):

  • Invited experts 1 (1-2)
  • Long-term learning mobility of pupils – beviljat 1 men vi hoppas skicka 2-3 st.)
  • Group mobility of school pupils – beviljat 22 (vi hoppas på att genomföra 18-26)
  • Job-shadowing beviljat 3 st (vi har möjlighet att skicka 4-5 st)
  • Courses and training – beviljat 3 st (vi har möjlighet att skicka 4-5 st)

Syfte med mobiliteter under projektår 5 utifrån mål och behovsanalys:

Vi fokuserar på följande mål av våra 7 mål: 

  • 1.Högre grad av integration och inkludering för ökad lust och motivation hos alla elever.
  • 3. Att digital teknik tillför kvalitet i lärandet och undervisningen.
  • 5. Att skolan blir en socialt mer hållbar organisation – genom att arbeta förebyggande mot stress, ohälsosamma kravbilder hos elever såväl som hos personal, samt skapa medvetenhet om vad alla kan bidra med för ett positivt verksamhetsklimat.
  • 7. Att alla elever på skolan ska öka sin medvetenhet kring vad det innebär att vara EU-medborgare.

Att tänka på kring arbetstiden vid resa

Klicka för att komma åt att-tanka-pa-kring-arbetstiden-vid-resa.pdf

Blankett för intresseanmälan aktivitet/mobilitet

Blankett att fylla i då man hittat en spännande Erasmus+aktivitet/mobilitet man vill haka på: INTRESSEANMÄLAN OM MOBILITET INOM ERASMUS+


Ämneslag ojämna veckor

  • Gemensam ämnesmötestid med Wendela v43.

A-lagstid / A-lagsarbete

  • Ni följer er egen agenda.

Att göra på mentorstid

  • Informera alla elever om Trivselenkäter som kommer nästa vecka. 
  • Alla elever/årskurser – ta upp ny rutin (gäller efter höstlovet) om upplåsening av elevskåp och skoskåp. Tipsa om hur de kan ha koll på nycklarna – ex tillsammans med husnycklar, moppenycklar, cykelnycklar, etc. 

Veckans tips

SPSM tipsar om uppföljning och utvärdering av stödinsatser: https://www.spsm.se/systematik-for-tidiga-stodinsatser/del-4—att-prova-och-omprova-tillsammans/fragor-som-stod-vid-uppfoljning-och-utvardering/


Detta händer under veckan (v.42)

Hela veckan:  23C tömmer återvinningsstationerna v42-45

  • Mån – 08:00-08:30 Måndagsmöte (länk finns i Schoolity) Ansvar Skolledningen
  • Mån – 13:20-14:40 Uppsamling Gymnasieinfo Ansvar Malin L
  • Tis – 14:00-15:00 Elevskyddsombuden jobbar med Förväntansdokumentet Ansvar Elevskyddsombud och Erik J
  • Ons – 15:45-17:00 Konf.tid. Gemensamt möte ang betyg poch bedömning Ansvar alla a-lag och Skolledning
  • Tors – 10:45-11:25 Förstelärarmöte Marie B och Tobbe H Ansvar Erik J, Marie och Tobbe
  • Tors – heldag – Malin pluggar rektorsutbildning

Aktuella enkäter att göra

  • Inga enkäter just nu.

Viktiga påminnelser

  • Glöm inte att alla MBL-kallelser och protokoll finns i högermarginalen i alla Sjökort. Samt påskrivna i pappersform på exp. 

Sjökortet v41 – 6/9-10/10 (2025)

Sjökortet Schoolity

Allmän information 

Agenda måndagsmöte 

  • Återkoppling utv.samtal/Lärakännasamtal.
  • Elevrådet årsmöte
  • Skolråd v43
  • Klassrumsrutiner för studiero.
  • Uppföljning besöket Tjeckien
  • RKA / Skyddskommitté på torsdag
  • Omröstning logga för skolan. 
  • Protokoll MBL
  • Frånvaro
  • Övriga frågor

Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Mål och indikatorer är för lå24/25 – uppdatering för 25/26 är på gång.

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vision och mål, indikatorer, aktiviteter/åtgärder samt strategier. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål – vårt och nämndens mål: Skolorna i Härnösands kommun ska vara en god miljö för utveckling och lärande


Frånvaro medarbetare – stående post

Här kan du alltid gå in och se vilka som är borta för dagen. Uppdateras löpande under vardagar. Klicka här – frånvaro medarbetare.


Veckans allmänna info 

Veckans aktualiserade rutiner och riktlinjer

Här kommer veckans aktualiserade rutiner och riktlinjer – men tänk på att du har ett eget ansvar att hålla dig uppdaterad kring skolans rutiner och riktlinjer: 

Uppdaterade klassrumsrutiner lå25/26

Nu är klassrumsrutinerna för studiero för lå 25/26 uppdaterade efter genomgång av A-lag och vid a-lagsledarmöte. Se sammanställning ovan. 

Elevrådet har årsmöte

Från och med i år har elevrådet årsmöte några veckor efter kick-offen på hösten – detta för att de nya eleverna i åk 7 och ev nyvalda för åk 8 och 9 ska kunna landa bättre i elevrådsarbetet innan årsmötet. Årets årsmöte blir nu på onsdag kl 12:00-14:00. 

Skolråd onsdag 43

På onsdag e.m. v43 är det skolråd – 18:00-ca20:00. Inför skolrådet ska resp a-lag välja representanter för a-agen. 


Aktuellt kring Erasmus+ just nu

Erasmus+

Planerade aktiviteter/mobiliteter 25/26

  • Förberedande besök av Lenka från Tjeckien 18-19/8
  • Kurs i Amsterdam (Estetiska metoder för utveckling av livskompetenser) 30/8 till 8/9 – Christisna F och Kajsa F.
  • Förberedande besök i Tyskland (v39) Jenny N och Ann-Sofie F
  • Jobbskuggning / gruppbesök från Tjeckien 29/9 till 3/10 
  • Jobbskuggning / gruppbesök från Italien 20/10 till 24/10
  • Kurs om mobbing och nätmobbing  – Therese, Christofer och Mattias, 23/11-29/11
  • Elevmobilitet och jobbskuggning i Rhede / Tyskland, 24/11-30/11
  • Jobbskuggning / gruppbesök från Frankrike (St Etienne) 8/12 till 12/12.
  • Jobbskuggning i Frankrike (april) – Carina och Maria  från anpassad grsk.

Här redovisar vi alla våra aktiviteter vi gör Ackreditering / EPAS

Här redovisas alla typer av aktiviteter  – Länk: https://forms.office.com/e/7GJa31JWcm

Här redovisas kurser och jobbskuggningar – länk: https://forms.office.com/e/0hBYhYx4si

Enligt UHR beviljade mobiliteter projektår 5 ”FIVE” (siffror i parentes visar min o max):

  • Invited experts 1 (1-2)
  • Long-term learning mobility of pupils – beviljat 1 men vi hoppas skicka 2-3 st.)
  • Group mobility of school pupils – beviljat 22 (vi hoppas på att genomföra 18-26)
  • Job-shadowing beviljat 3 st (vi har möjlighet att skicka 4-5 st)
  • Courses and training – beviljat 3 st (vi har möjlighet att skicka 4-5 st)

Syfte med mobiliteter under projektår 5 utifrån mål och behovsanalys:

Vi fokuserar på följande mål av våra 7 mål: 

  • 1.Högre grad av integration och inkludering för ökad lust och motivation hos alla elever.
  • 3. Att digital teknik tillför kvalitet i lärandet och undervisningen.
  • 5. Att skolan blir en socialt mer hållbar organisation – genom att arbeta förebyggande mot stress, ohälsosamma kravbilder hos elever såväl som hos personal, samt skapa medvetenhet om vad alla kan bidra med för ett positivt verksamhetsklimat.
  • 7. Att alla elever på skolan ska öka sin medvetenhet kring vad det innebär att vara EU-medborgare.

Att tänka på kring arbetstiden vid resa

Klicka för att komma åt att-tanka-pa-kring-arbetstiden-vid-resa.pdf

Blankett för intresseanmälan aktivitet/mobilitet

Blankett att fylla i då man hittat en spännande Erasmus+aktivitet/mobilitet man vill haka på: INTRESSEANMÄLAN OM MOBILITET INOM ERASMUS+


Ämneslag ojämna veckor


A-lagstid / A-lagsarbete

  • Ni följer er egen agenda.

Att göra på mentorstid

  • Gå igenom klassrumsrutinerna för studiero om ni inte gjort det tidigare. 

Veckans tips

Viktigt från Skolverket om AI i skolan: https://www.skolverket.se/kompetensutveckling/stod-i-arbetet/rad-om-ai-chattbottar-och-liknande-verktyg


Detta händer under veckan (v.41)

Hela veckan:  23B tömmer återvinningsstationerna v39-41

  • Mån – 08:00-08:30 Måndagsmöte (länk finns i Schoolity) Ansvar Skolledningen
  •  
  • Ons – 12:00-14:00 Elevrådets årsmöte  Ansvar Elevrådet och Anders B
  • Ons – 13:20-14:00 Förstelärarmöte Victoria och Anna Ansvar Erik J
  • Ons – 15:45-17:00 Konf.tid. Kort gemensamt möte i Gradängsalen – därefter slutplanering Wisingsdagar Ansvar alla a-lag
  • Tors – 13:00-15:00 RKA / Skyddskommittemöte Ansvar Erik och alla Skyddsombud
  • Tors – heldag – Malin pluggar rektorsutbildning

Aktuella enkäter att göra


Viktiga påminnelser

  • Glöm inte att alla MBL-kallelser och protokoll finns i högermarginalen i alla Sjökort. Samt påskrivna i pappersform på exp.