Sjökortet v50 – 11/12 – 15/12

Sjökortet1

Allmän information

Avslutning elever och personal 

Tider avslutning elever och personal 21/12.

 • Julavslutning i domkyrkan torsdag den 21/12 kl 13:00 till ca 13:45 för alla elever i alla årskurser. Elevens val pågår fram till 11:00 därefter lunch efter separat schema som kommer efter att valen är klara. Vi avgår gemensamt klass för klass från skolgården kl 12:45 – uppställning klassvis på skolgården 12:40.
 • Julavslutning med personalen – vi ses för fika kl 14:00 i personalrummet!

”Nude”-trend på nätet bland våra ungdomar – utlämnande bilder delas på nätet

Metoo

Metoo-kampanjen har uppmärksammat många områden där kränkningar och utsatthet förekommer. På internet och genom delade bilder på telefoner blir även våra elever utsatta.

Just nu har det kommit till vår kännedom att det går en mycket negativ trend bland eleverna att de uppmanas att skicka olika typer av ”Nude”-bilder till varandra via bla. Snapchat. Det handlar om uppmaningar från främst killar till främst tjejer, att skicka bilder av sig själva, bilder på kompisar eller andra jämnåriga – bilder med mer eller mindre naket innehåll. Bilderna riskerar sedan att delas och spridas.

För vissa kan det vara svårt att stå emot då det skapas mycket grupptryck kring detta – viktigt att vi i skolan är uppmärksamma på detta och diskuterar detta på mentorstid eller lektionstid framöver.

 

Elevens val – tider för verksamhet, aktuella listor samt info till elever

Vi har fått en del frågor kring tider för elevens val – vi inser att vi endast tagit detta muntligt. Här kommer tiderna i skrift: Vi tänker oss ramtider mellan 08:30 och 14:30 inkl lunch. Varje grupp löser sedan dessa tider individuellt. En bra utgångspunkt är dock att börja måndagen 08:30 om inte annat redan har planerats / kommunicerats till eleverna.

Vi tänker oss följande platser och starttider – återkom till Erik snarast (senast torsdag kl 17:00) om ni vill ändra detta. Anslag med tid och plats för måndag morgon sätts upp på skolan på fredag morgon kl 09:00.

Tid och plats för start av Elevens val

 • Sv / SvA 08:30 i sal O107
 • Textilslöjd 08:30 i textilsalen
 • Ta igen sådant man missat 08:30 första träff i O112 sedan i Studiegården
 • Ridning 08:30 på Vangsta / Ridskolan
 • Musik kör / sång / instrument 08:30 i musiksalen
 • Ma / No 08:30 i sal N213
 • Innebandy 08:00 Landgrenshallen (ombytt och klar för idrott)
 • Hkk – mat hälsa rörelse 08:30 Hkk-salen
 • Handboll 09:00 Öbacka A-hallen (ombytt och klar för idrott)
 • Friluftsliv utan övernattning 08:30 O227
 • Friluftsliv med övernattning 08:30 O226
 • Fotboll 08:00 N215 A-B (teori)
 • Filmkunskap 08:30 Gradängsalen
 • Engelska 08:30 O225
 • Blandidrott 08:00 Teorisalen – Landgrenshallen (ta med idrottskläder – ombyte för idrottsaktiviteter till kl 09:00).
 • Bild 08:30 Bildsalen

De aktuella listorna hittar ni via länk nedan – en flik för varje ämne. Vissa enstaka ändringar har gjorts i vissa grupper sedan utskicket gick ut.

De är nästan kompletta vad gäller epostadresser – om de saknas hittar ni dem i dexter.

Länk till listor:

https://harnosand.sharepoint.com/sites/hedda/_layouts/15/guestaccess.aspx?guestaccesstoken=KY0bcNiFYe7dEHSLjFe2F0RdB8YekzbeLTGc4gjx9jM%3D&docid=2_01afb81366b5b4aa68062e96577223dd3&rev=1&e=8e6279f45fc24bf4989ecd360c43556c 

Åtgärder för respektive A-lag efter GAP-analys om extra anpassningar

Respektive A-lags åtgärder att arbeta med framöver:

A-lag åk7

 1. Fokus på utveckling av metoder som når på bredden – inte bara på individnivå – Att man under A-lagstid identifierar minst 3 ”nya” undervisningsmetoder/grepp som gynnar allas lärande i klassrummet istället för att anpassa till ett fåtal. Därefter ska dessa genomföras i den ordinarie undervisningen. Ansvar för uppföljning 2018-03-19: Carina BB
 2. Elevsamtal – undersöka genom samtal vilka behov som finns – Att i samband med varje nytt undervisningsmoment ha gruppsamtal med elevgrupp för att skapa delaktighet och förståelse. Enligt den samtalsmodell som presenterades under del 5 i spec.ped.utbildningen. Ansvar för uppföljning 2018-03-19: Olov A

A-lag åk8

 1. Erbjuda fler typer av examinationsformer – Innan sportlovet prova två olika examinationsformer med två olika klasser för jämförelse och reflektion. Ansvar för uppföljning 2018-03-09: Kristina N

A-lag åk9

 1. Gemensamma metoder/faktorer för igenkänning i alla klassrum – Det ligger i försteläraruppdraget att tillsammans med EHT och a-lag/ämneslag att ta fram en sådan lista. Ansvar för uppföljning 2018-01-08: Ann-Sofie F
 2. Variera arbetssätt så att alla kan få nåt de kan ta till sig – Marie Borglund tar fram ett checklista för att dokumentera variation i undervisningen. Den presenteras på a-lagstid v.48. Därefter genomför man 8 lektioner där man tänker extra på att variera i metod / arbetssätt gentemot eleverna och dokumenterar detta på checklistan. Vi följer upp detta på A-lagstid v.9 – innan sportlovet genom att utifrån sina checklistor presentera vad man gjort – för att dela bra idéer med varandra. Ansvar för uppföljning 2018-03-09: Marie B

 


A-lag och ämneslag

Tid för betygsättning och betygsinmatning om inte annat är planerat i resp A-lag.


PUG-info

Tid för PUG-möte är ännu inte klart på schemat. Det kommer inte bli tid för detta innan jul eftersom Johan undervisar extra mycket nu under en period.


Veckans tips (nu i nobelltider – förhandstips inför nästa års Nobellpris i litteratur)


Detta händer under veckan (v.50)

 • Ons – Konf.tid 15:30 – 17:00 – Betygssättning och betygsinmatning
 • Fre – 09:00 tider och salar för elevens val anslås i O-huset

Planering framåt

 • V. 51 – Elevens valtid Mån-tors – slutar tors ca 11:00 (mer info kommer)
 • V. 51 – Ons Konf.tid – annan tid!! 15:00 – ca 16:00. Agenda: Kort allmän info, mm. Ansvar – Skolledningen
 • V. 51 – Tors Julavslutning kl 13:00 i Domkyrkan
 • V. 51 – Tors Julavslutning för personal kl 14:00-14:45 i personalrummet

Viktigt att komma ihåg

Att skicka bilder från elevens val till Erik 0702971210 så att vi kan lägga ut till föräldrar. Glöm inte att kolla att eleverna får vara med på bild. Lista med vilka som inte får vara med på bild skickas inom kort.

Hoppas att vi alla får en trevlig avslutningsvecka med elevens val!!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s