Sjökortet v51 – 18/12 – 21/12

Sjökortet1

Allmän information

Bilder från elevens val

Skicka gärna bilder från elevens val till Erik 0702971210 så att vi kan lägga ut till föräldrar. Glöm inte att kolla att eleverna får vara med på bild.

Lunchtider under elevens val-veckan

Vi ber så mkt om ursäkt för att vi inte kommit ut med ett lunchschema förrän nu – vi har helt enkelt glömt bort det. Se lunchschema nedan. De olika idrotterna som är bundna till halltider måste få äta sist. Om någon i övrigt vill byta en tid så kan det ske om ni antingen kommer överens med Lena i köket eller gör ett kastbyte i med annan grupp/ämne i dialog med ansvarig lärare. Lunchtiderna för Friluftsliv utan övernattning gäller endast om ni ska äta i skolan. Annars löser ni det som ni vill.

Lunchschema – klicka här om du vill schemat som excelfil 

Lunchtider ht2017

Avslutning elever och personal – viss förskjutning av tider pga lunchschema

Tider avslutning elever och personal 21/12

  • Julavslutning i domkyrkan torsdag den 21/12 kl 13:00 till ca 13:45 för alla elever i alla årskurser. Elevens val pågår på torsdagen fram till lunch enligt ovan nämnt lunchschema – starttid för för torsdagen får förskjutas/senareläggas om så behövs (görs separat av resp. grupp/ämne). Vi avgår gemensamt klass för klass från skolgården kl 12:45 – uppställning klassvis på skolgården 12:40.
  • Julavslutning med personalen – vi ses för fika kl 14:00 i personalrummet!

Program för konferensdagar 8-9 januari

Under kommande vecka kommer program för 8-9 januari att mailas ut.

Nya försteläraruppdrag

Det känns jättebra att vi från och med vårterminsstart har vi två stycken nya / nygamla försteläraruppdrag med oss – Elisabeth Enander (får ytterligare 2 års uppdrag) och Marie Borglund (nytt uppdrag). Tillsammans med skolledningen och i dialog med Ann-Sofie F så kommer vi inom kort formulera deras uppdrag. De kommer att ligga i linje med Ann-Sofies som handlar om inkluderande arbetssätt (för Ann-Sofie – med extra fokus på språkutvecklande arbetssätt). När detta är klart kommer uppdragen att presenteras för er alla.


A-lag och ämneslag

Inga A-lags- eller ämneslagsmöten pga elevens val-vecka. 


PUG-info

Tid för PUG-möte är ännu inte klart på schemat. Det kommer inte bli tid för detta innan jul eftersom Johan undervisar extra mycket nu under en period.


Veckans tips 

Ha så kul med eleverna och hoppas det blir en bra vecka innan jullov!! 🙂


Detta händer under veckan (v.51)

  • Hela veckan – elevens val
  • Ons – Konf.tid – annan tid!! 15:00 – ca 16:00. Agenda: Kort allmän info, mm. Ansvar – Skolledningen
  • Tors – 13:00 – Avslutning i kyrkan se ovan
  • Tors – 14:00 – Personalavslut o personalrummet

Planering framåt

  • Se kommande sjökort!

Viktigt att komma ihåg

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s