Sjökortet v20 14/5-18/5

Sjökortet1

Allmän information 

Elevens val

Nu ligger alla era elevens val-förslag ute på heddaundervisning.com (inkl länk till anmälningsformulär) så att eleverna kan göra sina val. Se till att eleverna gör sina val under veckan – företrädesvis under mentorstiden – måndag. Viktigt att ni talar om för eleverna att inte gardera sig genom att göra tre likadana val – de som gör så kommer att prioriteras sist av alla och fördelas då där det finns plats.

Öppna underlaget på heddaundervisning.com genom att klicka här.

Schema inför sista veckan 

Inom kort kommer schemat för sista veckan. Tyvärr så rör ”smitingendagen” och andra skolors bokningar samt att nationaldagen är på en onsdag till det en del. Vi hoppas kunna göra en bra kombo av detta och att ni känner att det blir bra ändå. Vi vill prioritera tid för er mentorer med era klasser och vi måste ha tid för skåpstädning och återlämning av datorer för åk 9…. Vi återkommer.

Uppföljning kultur/arbetsmiljö och framgång – Incitoenkäter

Under veckan kommer en Incitoenkät till alla medarbetare och alla elever (egentligen är det 2 enkäter – men de öppnas efter varandra utifrån samma länk) – det handlar om kulturuppföljning och framgång utifrån det vi diskuterade i höstas med Värdeskaparna. De ska göras med eleverna på mentorstid v. 21 samt av alla er medarbetare. Tid för er medarbetare kommer att avsättas (dock beroende på när enkäten kommer ut) – absolut deadline är ons v.21.

Dock mkt viktigt att alla gör den. Om vi får 80% av eleverna att göra den och 90% av er medarbetare att göra den så vankas tårta till alla.

Tjänstefördelningar

Alla undervisande lärare kommer under veckan få var sin tjänstefördelning i sitt fack. Den är i högsta rad preliminär – just därför är det viktigt att alla läser igenom den noga och kontrollerar följande:

 • Undervisar ni era mentorsklasser i minst samma utsträckning som ni gör idag (gäller mentorer i kommande åk 8 och 9)?
 • Har det gjorts ”uppflyttningar” förändringar som innebär att ni mister klasser i det årskurs-A-lag ni tillhör?
 • Har det gjorts förändringar där ni ”tappat” en klass och fått en annan klass i samma årskurs?
 • Se ni möjliga förändringar för att optimera årskurs-A-lagen bättre – säg till snarast.

Meddela Erik och Johan snarast om det är nåt som verkar vara tokigt.

Ny beskrivning av tjänsterna

Vi har fått räkna om tjänsterna i timmar per år istället för minuter i veckan. Full tjänstetid för undervisning 100% inkl mentorstid är nu 1196 timmar / år. I tjänsterna är det dessutom inräknat A-lagstid 36 tim (60 min/v), 1 eller 2 x ämneslag 60 tim (2×50 min/v) och konf.tid / APT 53 tim (90 min/v). Det innebär att full tjänst (100%) med ett eller två ämneslagsmöten är på 1315/45 tim / år.

Tänk på att detta är räknat på 194 arbetsdagar (inte på 178 skoldagar) alltså inkl konf.dagar (112 tim).


 A-lag och ämneslag

Ramar för A-lags och ämneslagstid – se Sjökortet v.12.

A-lag

V.20 – Möte i A-lagen: Blivande mentorer i åk7 planerar mottagandet av blivande elever till åk 7 från Geresta och Brännan.

Ämneslag

V.20 – Ämneslagstid: Egen planeringstid / möjlighet till fritt samarbete


Att göra på mentorstid

Gör valet till elevens val!! Se ovan.

 


Veckans tips 

Om ni missade Christer Fuglesang

Fuglesang inkl autograf

Gå in på heddaundervisning.com och se besöket filmat – klicka här.


Detta händer under veckan (v.20)

 • Mån – 08:00-09:50 – Överlämningsmöte för elever i behov av särskild överlämning 
 • Ons – 15:40-17:00 Kort info kl 15:40. Sedan vising av digitala läromedel – ”Schoolido” – det är bra om det finns representanter från alla ämneslag på plats Ansvar Alla ämneslag / Skolledningen
 • Tors – Teknikföreläsning för åk 8 – se tider i Outlookkalendern. Ansvar undervisande lärare vid resp tillfälle.
 • Fre – 14:00-15:00 MBL19 – se separat kallelse Ansvar Skolledningen samt resp fackombud
 • Sön – 20/5 sista dagen att fylla i material / ämnesinfo för elever som inte når målen. Viktigt för både gymnasiet och för att planera lovskolan. Tänk på att överlämningsinformationen gäller elever i åk 9.

Planering framåt

 • V.21 – Tis. Åk 8 med Barn- och fritidsprogrammet – övriga friluftsdag. Åk 6 – blivande åk 7 hälsar på på skolan.
 • V.22 – Mån. 13:00-13:45 – Info för ALLA årskurser/elever om sexuella trakasserier på Teatern – lett av soc. och polisen.

Viktigt att komma ihåg

Vår värdegrund

Bemötande
Till vår skola är man varmt välkommen.
Vi visar att vi ser och bekräftar varandra med en positiv förväntan.
I vår skola ser vi varje individ och lyfter varandras styrkor.
Vi respekterar olikheter och står upp för allas lika värde. I våra samtal visar vi ömsesidig respekt och lyssnar på varandra.

Beteenden
• Respektera olikheter
• Bekräfta
• Ha positiv förväntan

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s