Sjökortet v5 27/1-31/1

Sjökortet1

Allmän information 

Agenda måndagsmöte

 • Utvecklingssamtal åk 7
 • Elevärende i 8B – info från skolledning och Anna
 • Övriga frågor

Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vår vision och våra mål. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål (skolans egna och nämndens mål) – inte respektive ämnesmål eller möjliga A-lagsmål. Mål (Heddas mål i blått – nämndens i mål grönt):

 • Eleverna upplever att de är trygga i skolan.
 • Det kommer strax nytt mål från nämnden!!

Protokoll skolråd 200122

Här finns protokoll från skolrådet i onsdags – Skolråd 20200122 anteckningar. Patrick, Tobias och Anette återkoppla om det är några frågor i resp A-lag.

Hålltider inför förintelsens minnesdag åk 9 måndag 27/1

Föreläsningen på Parkaden börjar kl 13:00. (all denna info har gått ut till både elever och föräldrar) Följande tider gäller:

 • 9A: Får lunch 11:45 – förkortat idrottspass innan.
 • 9B: Matematiken utgår i övrigt lunch enligt schemat kl 11:40
 • 9C: Matematiken kortas ner – lunch 11:45
 • 9D: Engelskan kortas ner – eleverna går mot Parkaden 12:30.
 • 7-9B anpassar sitt schema efter behov om någon av de eleverna ska med.

Efter föreläsningen avslutas dagen för eleverna. Följande lärare är med hela passet:

 • Victoria Ö
 • Olov A
 • Henrik S
 • Magnus B
 • Annelie A
 • Christina F

Hålltider inför Schindlers list för 9A, 9C och 9D

Skolbion börjar kl 09:00 på Sagabiografen – efter bion går de tillbaka till skolan för att ha lunch direkt ca 12:40 (matsalen är informerad). Länk till Studiehandledning från filminstitutet (samma som på Insidan). (All denna info har gått ut till både elever och föräldrar) Följande tider gäller:

 • 9A: Kemin halvklass slutar 08:40 och eleverna kommer tillbaka till skolan enligt schema. Idrotten utgår.
 • 9C: Idrotten blir idrottsteori på skolan, avslutas 08:40 och eleverna börjar igen på skolan med svenska kl 13:15.
 • 9D: Matematiken avbryts 08:40 och eleverna är tillbaka på skolan med musik kl 13:15.
 • 7-9B anpassar sitt schema efter behov om någon av de eleverna ska med.

Följande lärare är med på bion:

 • Elisabeth E (ev gå tidigare för lunch – avgör hur du vill göra)
 • P-O T
 • Victoria Ö
 • Henrik S
 • Maria R

Rastvärdstider

Från och med v.5 ligger nu rastvaktstider ute på era scheman i Schoolity i linje med det förslag som skickats till facken. 25 min i veckan är utlagt på var och en. Ni kan se en sammanställning av schemat här: Kopia av Rastvärdar vt-20

Det kan komma att bli förändringar på tisdag före och runt lunch eftersom det har varit stökigt vid matsalen då, men vi har börjat med att göra ett par schemaändringar för att sprida på eleverna lite mer. Om det inte funkar så ser vi över rastvärdsplaneringen. Viktigt dock att ni som är rastvärdar mellan 10:40 och 11:10 finns på plats vid matsalen för ordningens skull.

Vegetarisk mat byter plats

Från och med den 3/2 kommer den vegetariska maten att ligga innan den animaliska maten i kantinen i matsalen. Det kommer att skyltas så inga misstag görs. Skälet är att det ska uppmuntras att ta mer vegetarisk mat – av miljö såväl som hälsoskäl. Allt efter beslut i elevråd/matråd – vilket vi i skolledningen uppmuntrar.

A-lagstider och EHM i schemat men fel i kalender

Nu är alla A-lagstider och EHM justerade i schemat i Schoolity, men de stämmer inte riktigt i kalendern i outlook. Bortsett från detta stämmer kalendern vad gäller övrig info.

Intervjuer för tjänst i 7-9B

Under v 5 och 6 kommer Erik och Johan vara tämligen fullbokade på grund av intervjuer till tjänst i 7-9B. Vi kommer att ta in lite fler än vanligt för intervju eftersom vi även vill träffa kandidater som vi kan använda vid vikariebehov till olika uppdrag i skolan (om mer långsiktiga behov uppstår). Christina F och Olle L (som fackliga lokalombud) samt Katarina R (representant för 7-9B) kommer att informeras via outlook om de tider då vi har intervjuer om ni vill ha med någon vid intervjun.

Utvecklingssamtal för åk 7

Eftersom lärakännasamtalen kommer så tidigt under läsåret för åk 7 så kommer även utvecklingssamtalet läggas tidigare än för åk 8 och 9. Därför kommer utvecklingssamtalen för åk 7 preliminärt att läggas under v 8-9. Samtalen ska främst baseras på betygen och prognoserna som ska göras senare mellan sport och påsk blir en extra signal till elever och vårdnadshavare om hur det går (mer info om detta senare). Enskilda samtal med alla elever ska dock hållas innan samtalen – vilka med andra ord kan påbörjas redan nu – invänta dock underlagen för dessa (små justeringar måste göras från höstens underlag). Denna info läggs ut under v.5. Ramarna för hur samtalstiderna ska läggas ut kommer samtidigt med den infon.


Ämneslag

 • Ni planerar själva inom ämneslaget vad ni gör under ämnesmötestiden under veckan. Om ni har det innan konf. på onsdag kan det vara bra att kolla upplägget inför onsdagen – se nedan. Om tid finns – se då över de nya kursplanerna.
 • Upplägg ämnesmötestid under konf.tiden

Under onsdagens konf.tid samlas ni i ämneslagen för att prata ihop er om vad ni gör respektive termin i era ämnen. Ni fyller i de arbetsområden / de teman ni arbetar respektive termin i den gemensamma wordtabell som ni hittar här.


A-lagstid / A-lagsarbete

 • Inget A-lag denna vecka för A-lag åk 7-9, men A-lag för 7-9B.

Att göra på mentorstid

 • Prata med eleverna om att den vegetariska maten kommer först i matsalen.

Veckans tips 

Vill vi anmäla oss till Härnöcupen i Bandy – se nedan. Kanske Olle eller Henrik vill samla ett lag för detta? 🙂

Bandy


Detta händer under veckan (v.5)

 • Mån – Förintelsens minnesdag på Parkaden för åk 9 – se program ovan. Ansvar medföljande medarbetare se ovan.
 • Tis – 11:00-13:00 – Vård och omsorgsprogrammet finns i ljushallen för info inför gymnasievalet. Ansvar Malin L
 • Ons – 15:45-17:00 – Kort info sedan Ämnesmötestid – arbete med möjliga ämnesövergripande områden. Ansvar resp ämneslag
 • Tors – 15:20-16:10 – Handledning resurser Ansvar Marie B
 • Fre – 09:00-ca 13:10 – 9A, 9C och 9D är på Schildlers list – se planering ovan. Ansvar medföljande medarbetare se ovan.

Aktuella enkäter att göra

Här läggs info ut om de enkäter som är aktuella att göra – just nu har påminnelser gått ut via mail till edu-adressen (till de som inte tidigare svarat) ang följande två incitoenkäter:

 • Inga aktuella enkäter just nu.

Viktiga påminnelser

 • Preliminärt
 • Maila Erik om ni som mentorer inte får frånvarorapporter

 

 

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s