Sjökortet v4 25/1-29/1

Sjökortet1

Allmän information 

Agenda måndagsmöte – via Teams

 • Måndagsmöte digitalt via Teams – se gemensam kalender
 • Fältgruppen åk 7
 • Medarbetarsamtal
 • Övriga frågor

Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Nu är uppdatering på gång.

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vision och mål, indikatorer, aktiviteter/åtgärder samt strategier. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål – vårt och nämndens mål:  En god miljö för utveckling och lärande 

Aktuellt för veckan: Indikatorerna är under revidering efter er input.


Trängsel i matsalen

Gällande luncher och trängsel i matsalen. V 4. – Två justeringar i tid har gjorts på schemat för minskad trängsel i matsalen under lunchtider.

 • Tisdag 23a – Ma lektion förskjutits 10 min, slutar nu 11.15. Elisabet E.
 • Onsdag 23b – So lektion förskjutits 5 min, slutar nu 11.25. Olov A.

Personal som har rastvakt i tidsintervallet mellan kl 11.00-13.00. Matsalen behöver tillsyn.
Särskilt viktigt att övervaka insläpp till matsalen i samband med öppning kl 11.00.

Nu när vi är igång med viss undervisning på plats – påminn om följande

Påminn alla elever om att de ska fortsätta att hålla avstånd när de kan. Är de det minsta sjuka ska de stanna hemma och följa alla restriktioner enligt smittskydd och folkhälsomyndigheten om det är sjuka. Testar man positivt stannar man hemma och meddelar skolan. De ska hålla god handhygien – och ta tillfället i akt att sprita händerna när de kommer till matsalen. Med andra ord ska eleverna vara negativa och gärna lukta sprit när de är i skolan…. 🙂 

Hålla distansen i matsalen

Nu är alla platser i matsalen markerade så att man sitter sick/sack och inte mittemot eller bredvid varandra. De som är rastvärdar under vecka 3 vid lunchtid håller koll på kön samt att eleverna följer markeringarna.

Ny omprovslista för vt21

Här finns den nya omprovslistan för vt21 (vilka som ansvarar för tiden). Den sätts även upp i personalrummet. 

Omprovstid vt21

Senarelagt ansökningsdatum gymnasiet

Det är nu beslutat att ansökningstiden förlängs för vårt samverkansområde till 12 februari med anledning av stängda skolor pga pandemin. info om detta har gått ut till eleverna via Schoolity.

Viktigt om riktat stöd

Det riktade stödets syfte är att eleverna arbetar i ämnena med sådant de behöver stöd med. Med andra ord ska de ha med sig material från undervisningen på de ordinarielektionerna att arbeta med. Det kan vara läxor, det kan vara pågående fördjupningsuppgifter eller arbetsuppgifter i Gleerups eller liknande. Det riktade stödet är inte en kurs eller ett ämne där det ska finnas en planering att följa.

Fältgruppen vill prata med alla 7:or

På måndag morgon kommer alla mentorer att få en länk till ett Teamsmöte där fältarna – Mattias, Erika och Wyn är inbjudna för att få presentera sig och deras arbete/uppdrag. De behöver ca 10 min. De tar alla klasser samtidigt på mentorstiden – en uppkoppling per klass – med kamera riktat ut mot klassrummet.

Klockan 08:50 står de redo och inloggade för att ha teamsmöte med er. Erik Fahlberg kommer att vara med så de kan nog koppla upp mot honom redan 08:40. Koppla in er på Teams via länk på mentorstiden i det gemensamma kalendariet. Det blir en uppkoppling per klass – 4 deltagare – varje deltagare (du som mentor) riktar kameran mot klassen.

Om SvA-undervisning och om stöd under distansundervisningen

Elever har vänt sig till oss på exp och undrat vad som gäller, därför är det viktigt att vi har samma ingång och svar på deras frågor.

Det är skolledning och ansvarig SvA-lärare (Victoria) som styr vilka som ska ha SvA eller inte – därefter placeras de i schemat i resp grupp. Har man som elev eller lärare funderingar över placeringen så får man vända sig direkt till Victoria för en dialog om detta. Hon avgör.

Vilka som ska ha SvA-stöd vid distansundervisning ansvarar de som håller i stödet i samråd med skolledning och spec. för – ingen annan. All dialog ska ske mellan lärare innan man lovar något till någon elev vad gäller var de ska vara.

Skolinspektionens årliga enkät

Nu är det tid att göra skolinspektionens årliga enkät. All undervisande personal ska göra den samt alla elever i åk 9. Vi kommer att distribuera ut den i omgångar på grund av saxningen av undervisningen. Mer info kommer.

Medarbetarsamtal

Under v4 kommer kallelser till medarbetarsamtal att gå ut. Se bifogad lista i mailet om det här veckobrevet för att se vem ni ska ha det med.


Internationellt samarbete

Logor internationellt samarbete

Se i högerspalten om – nytt stående inlägg där om vad som är aktuellt just nu – eTwinning och möten för Breaking Barriers och Envisning. Bland annat är det Envisningmöte på onsdag på konf.tiden. Tobias håller i det.

Vill man se lite från skolverket om effekterna av internationaliseringsprojekt så finns en bra film här: 


Ämneslag

 • Jobbar med samplanering av distansundervisningen. 

A-lagstid / A-lagsarbete

 • Ev. punkter från A-lagsledare.
 • Följa upp hur det har gått med distansundervisningen.

Att göra på mentorstid

 • Åk 7 – Fältgruppen presenterar sitt arbete.
 • Alla klasser / årskurser gör utvärdering av distansundervisningen – även åk 7. Alla elever får ett mail med länk.

Veckans tips 

22 år och får hålla tal då den nye presidenten svärs in – grymt bra!!


Detta händer under veckan (v.4)

 • Hela veckan
  • Fortsatt distansundervisning för 8 A+B och 9 A+B
  • Möjlighet för åk9 att få SYV-info / studiebesök digitalt individuellt på gymnasiet
  • Klass 22D ansvarar för återvinningsstationerna v4.
  • Medarbetarsamtal börjar bokas.
 • Ons – 15:45 – 17:00 Konf.tid kort gemensam info. därefter avstämning elevärenden A-lagsvis med EHT via Teams, länkar kommer i gemensamma kalendern. Börja med de som tillhör Envisningruppen – de avviker kl 16:20. Ansvar A-lagsledare och EHT 
 • Ons – 16:20-17:00 Möte för Envisninggruppen Ansvar Tobias mfl.

Aktuella enkäter att göra

 • Skolinspektionens enkät kommer ut under veckan till åk 9 sam all undervisande personal på skolan.

Viktiga påminnelser

 • Inga påminnelser i dagsläget.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s