Sjökortet v5 1/2-5/2

Sjökortet1

Allmän information 

Agenda måndagsmöte – via Teams

 • Måndagsmöte digitalt via Teams – se gemensam kalender
 • Info från Anna E ang allergiska reaktioner
 • Undervisande lärare i 9B stannar kvar för kort info.
 • Övriga frågor

Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Nu är uppdatering på gång.

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vision och mål, indikatorer, aktiviteter/åtgärder samt strategier. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål – vårt och nämndens mål:  En god miljö för utveckling och lärande 

Aktuellt för veckan: Indikatorerna är under revidering efter er input.


Underlag för utvecklingssamtal medarbetare

Här hittar du underlaget för utvecklingssamtal för medarbetare: Underlag för utvecklingssamtal medarbetare ny modell från 201920  I år tittar vi på alla 4 punkter, därför har vi avsatt 60 min för mötet.

Målet och indikatorerna för året är klart – aktiviteterna ska dock precisseras. Det gör vi efter att medarbetarsamtalen är klara för att seom det finns några av aktiviteterna ni inte alls tar upp eller om det finns andra som ska in. Går därför igenom mål, indikatorer, aktiviteter innan möte. Läs här: Mål indikatorer och aktiviteter 2021

Önskemål inför nästa läsår

Nu är det tid fylla i önskemål inför nästa läsår vad gäller schema, tjänsteomfattning och tjänstefördelning. Både ämneslärare, medarbetare i 7-9B, spec.lärare/ped. och lärarassistenter/resurspersonal ska fylla i den här. Detta är en del av så kallade dialogsamtal. Om det utöver dessa önskemål finns några tankar oom nästa läsår sominte kan tas här – så ska man ta upp dessa under medarbatarsamtalet. Man kan självfallet boka möte om kommande läsårs tjänst när som helst innan schema- och tjänstefördelningsprocessen startar i vecka 11 (efter sportlovet).

Detta ska emellertid ses endast som önskemål som vi försöker att infria. Vi prioriterar enligt följande:
1. Att ha behöriga lärare i alla ämnen / alt. lärare som undervisar alla 4 ämnen i No/Tk eller alla 4 ämnen i So.
2. Att fylla era tjänster i enlighet med er tjänsteomfattning samt att alla lärare är mentorer*.
3. Att få till en renodling av årskurs-A-lag inkl att resp lärare undervisar sin mentorsgrupp så mkt det går.
4. Att få en tjänstefördelning som det går att bygga ett schema på.
Därefter tar vi hänsyn till er individuella önskemål.

Fyll i dina önskemål inför nästa läsår här – önskemål inför läsåret 21/22. Gör det senast söndag vecka 10 (14/3).

* Om inte annat överenskommits.

Beslut om undervisningsform från och med vecka 6

Beslutet är lite fördröjt men motsvarande nämndsbeslut kommer under måndag förmiddag.

Ang handsprit/servetter i klassrummen mm.

Handsprit ska endast användas ”där och då” i klassrummen när eleverna är på plats. Det gäller även spritservetter som kan hämtas av mentor hos Simon. Det får heller inte förvaras mer handsprit i klassrummen än de som finns i pumpflaskorna. Påfyllning sker hos Simon.

Implementering av nya ämnesplaner 

Vi har haft ett möte med Wendela om planeringen inför implementeringen av de nya ämnesplanerna inför nästa läsår. Ramarna kommer att diskuteras med A-lagsledarna och med förstelärarna (där Tobias får en särskild roll inför detta). Så mycket som möjligt och lämpligt är kommer att planeras tillsammans med Wendela för en så breddad samsyn som möjligt mellan skolorna. Mer info kommer.

Allergiska reaktioner

Här finns två instruktionsfilmer för hur vi ska agera vid allergiska reaktioner epileptiska anfall. Det är allas ansvar att titta på filmerna och fråga Anna E om man har frågor. Ingen kommer att kunna ha koll på allt, men vi ska vara informerade och göra så gott vi kan om nåt händer med elever i verksamheten.

Epileptiskt anfall

Allergiska reaktioner

https://www.medicininstruktioner.se/meda/epipen/

Matsalen under vecka 5 

Som det ser ut på schemat för 8 A+B och 9A+B runt lunch så verkar vi inte göra några förskjutningar i mattider. Det bör inte bli trångt i matsalen. 

Föreläsning för åk 8 A+B – tidigare lunch

På onsdag 3/2 har 8A och 8B föreläsning via länk. Den börjar 12:00 och pågår till 14:00 och de kommer tat ha föreläsningarna i sina hemklassrum. Det innebär dock att båda klasserna måste släppas på lunch kl 11:30 


Internationellt samarbete

Logor internationellt samarbete

Aktuellt just nu

tisdag 2/2 kl 15.40 bjuder Frankrike in till ett online-event i Envising. Temat är ”Fight against discrimination!” Vi har tagit del av en padlet, en digital anslagstavla (www.padlet.com) full av inlägg om diskriminering och vår uppgift var att hitta en slogan/rubrik i ord och bild som passar till innehållet i padleten. Padleten kan senare även ses på eTwinning/Twinspace. Eleverna i den franska skolan har skrivit en sång som de ska framföra. Det följs av att varje land sjunger refrängen på sitt eget språk.

onsdag 3/2 träffas projektgruppen i Breaking Barriers. Det är dags för presentation av februari månads uppdrag! Under veckan blev det beslutat att mobiliteten till Kroatien (planerad till april) kommer att ske – digitalt!

Se i högerspalten om – nytt stående inlägg där om vad som är aktuellt just nu – eTwinning och möten för Breaking Barriers och Envisning. 


Ämneslag


A-lagstid / A-lagsarbete

 • Ev. punkter från A-lagsledare.
 • Följa upp hur det har gått med distansundervisningen.

Att göra på mentorstid

 • Åk 8 C+D samt åk 9 C+D ska göra utvärdering av närundervisning. De får mail/meddelanden via Schoolity. Utvärderingarna öppnas kl 08:00 på måndag.

Veckans tips 

Visible learning

Mkt bra sida om vikten av att synliggöra lärandet genom feeback i undervisningen: https://visible-learning.org/2013/10/john-hattie-article-about-feedback-in-schools/

Se även film med John Hattie här – vikten av att fundera över vilken betydelse undervisningen har och vad den får för effekt för eleverna, samt om Feedback till eleverna:


Detta händer under veckan (v.5)

 • Hela veckan
  • Fortsatt distansundervisning för 8 C+D och 9 C+D
  • Möjlighet för åk9 att få SYV-info / studiebesök digitalt individuellt på gymnasiet
  • Klass 22D ansvarar för återvinningsstationerna v4.
 • Mån – 15:30-17:15 EHM åk 7 Ansvar A-lag + EHT-representanter
 • Ons – 15:45 – 16:30 Konf.tid kort gemensam info. Breaking Barriersgruppen träffas – de avviker ca kl 16:00. Ansvar A-lagsledare och EHT 
 • Ons – 16:30-17:00 Facklig tid Ansvar resp. fackombud
 • Tors – 15:30-17:15 EHM åk 9 Ansvar A-lag + EHT-representanter
 • Fre – 12:00-13:00 – MBL19 se separat kallelse via mail Ansvar Skolledningen och respektive fackombud

Aktuella enkäter att göra

 • Skolinspektionens enkät kommer ut under veckan till åk 9 sam all undervisande personal på skolan.
 • Fyll i dina önskemål inför nästa läsår här – önskemål inför läsåret 21/22. Gör det senast söndag vecka 10 (14/3).

Viktiga påminnelser

 • Att tänka på – Planera inte in examinationer så att ni tvingas att skriva F-varningar för sent!! (Vissa No- och SO-ämnen kan inte anpassa sig efter detta pga planeringen – men det bör fungera för alla andra ämnen)
 • Önkemål inför nästa läsår – se ovan!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s