Sjökortet v8 21/2-25/2

Sjökortet1

Allmän information 

Agenda måndagsmöte

 • Önskemål inför nästa läsår
 • Hur vi pratar om 7-9As och 7-9Bs verksamhet
 • friluftsdagen – tider
 • Budget Erasmus+
 • Tobak / nikotin.
 • Covidsituationen
 • Frånvaro 
 • Övriga frågor – se föregående

Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Nu är uppdatering på gång.

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vision och mål, indikatorer, aktiviteter/åtgärder samt strategier. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål – vårt och nämndens mål:  En god miljö för utveckling och lärande 

Aktuellt för veckan: Indikatorerna är under revidering efter er input från juni/aug-dagarna.


Frånvaro medarbetare – stående post

Här kan du alltid gå in och se vilka som är borta för dagen. Uppdateras löpande under vardagar. Klicka här – frånvaro medarbetare.

Tillgång till ljudböcker skönlitteratur – Sv och Eng på biblioteket

Det finns en bra ljudbokstjänst via biblioteket. Det är en app som heter Libby. Där finns det ljudböcker att lyssna på, det ska finnas engelska titlar samt några andra språk. Kräver lånekort från biblioteket. Har man lånekort får lyssna på sex titlar i månaden.

https://bibliotek.harnosand.se/-/libby

https://harnosand.overdrive.com/

Skolan ska byggas i Minecraft på sportlovet

Minecraft

Under Wisingdagarna kläcktes idén om att bygga skolan i Minecraft under sportlovet. En både jätterolig idé och kan vara mycket bra ur ett inkluderingsperspektiv då vi kan låta eleverna lära känna skolans lokaler innan de kommer hit. I en datormiljö många elever är vana vid. 

Vi tänker oss att det behövs 8-12 vana mincraftbyggande elever till detta. De kan göra det parallellt med lovskolan eller endast bygga Minecraft. De anmäler sig i samma anmälningsformulär som till lovskolan – se nedan.

Vilka behöver gå på lovskola under sportlovet

lovskola

Uppmana redan nu de elever som bör gå på lovskolan under sportlovet att anmäla sig – se anmälningsblankett som gått ut till eleverna här: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=w-9zaNc360mUkFNgRBSBcM3Uhb5he1pPvMPykMr8SChUMU9LWThMTkZCWlc3NzlYMk84Q0pVSzdIQyQlQCNjPTEu

Eleverna har fått den som mail och meddelande via Schoolity.

Onsdagsfika

Vi i admin/skolledningen kommer inte blanda oss i hur onsdagsfikat löses – men visst är det trevligt om det blir av. Vi tänker oss att det är fritt fram igen med vanligt onsdagsfika – utgå gärna från ifrån vilka som har köksveckorna.

Sökta pengar för Erasmus / Ackreditering

På onsdag nästa vecka är det sista ansökningsdag för budget för andra ackrediteringsperioden. Just nu tänker vi oss att vi söker för 8 st jobbskuggningar inom EU och 8 st kurser/utbildningar inom EU, samt 35 elevmobiliteter med medföljande lärare. Om i har några idéer kring att göra nåt hela ämneslaget så är det OK att göra det med fokus på våra mål. Resan får då bli v44 om det är ett helat ämneslag. mer info muntligt.

Vilka reser till Frankrike

Det är nu klart att Tobias H Hedda och Björn H från Wednela åker med 4 elever  – en från Wendela och tre från oss. Vi presenterar dem på måndagsmötet.

Snus/tobak/nikotin i skolan

snus

Det blir allt svårare att ha snack med elever ang tobak och snus i skolan när de ser att vuxna använder snus/tobak/nikotin i skolan. Det framgår tydligt av vår egen lokala drogpolicy samt att Härnösands kommuns verksamheter är tobaksfria sedan många år. Det gäller alla. 


Erasmus och eTwinning

Aktuellt just nu

Breaking Barriers:

V.11 – 14-18/3 2022 Digitalt event Sverige, Härnösand, Hedda Wisingskolan. Ca 12 elever deltar. Mer info om det kommer inom kort.

Envising:

 • Dennis, Johan med elever Ella E, Marijke H och Qasem A är i Italien / Isernia 21-25/2.
 • Mobilitet till Frankrike – 21-25/3. 4 elever och 2 vuxna åker.

Ämneslag

 • Ni följer er egen agenda.

A-lagstid / A-lagsarbete

 • Följ er planerade agenda.

Att göra på mentorstid

Måndagstiden

 • Påminn eleverna om friluftsdagen.
 • Påminn eleverna om lovskola samt möjligheten att vara med och bygga skolan i Minecraft under sportlovet – se ovan.
 • Påminn eleverna om att de kan anmäla sig att vara med på Breaking Barriers-veckan v11 – digitalt event. De har fått mail med länk till anmälan.

Veckans tips

SPSM lika värde

Lyssna på SPSMs pod med Marie B 🙂 

Ladda ner avsnitt 67
Lyssna på avsnitt 67 på Spotify
Lyssna på avsnitt 67 på Apple podcast 
Läs avsnitt 67 (PDF-dokument, 209 kB)


Detta händer under veckan (v.8)

 • Hela veckan
  • 20D ansvarar för återvinningsstationerna.
  • Besök från Nantes hela veckan.
  • Medarbetarsamtalen pågår – Erik är mkt bokad.
  • Johan och Dennis är i Italien hela veckan.
 • Tis – friluftsdag – se info från idrottslärare.
 • Ons – 15:45-17:00 Möte Breaking Barriers (berörda har fått inbjudan), övriga Workshop digitala hjälpmedel. Ansvar: Tobias och Erik J

Aktuella enkäter att göra


Viktiga påminnelser

  • Inga viktiga påminnelser just nu.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s