Sjökortet v9 28/2-4/3

Sjökortet1

Allmän information 

Agenda måndagsmöte

 • Påminnelse: Önskemål inför nästa läsår
 • Påminnelse: utvecklingssamtal för åk 9 under veckan
 • Påminn eleverna om lovskolan, anmälan senast 1/3
 • MBL om effekter och förändringar efter ekonomisk kartläggning i skolförvaltningen.
 • Tid för Wisingdagar
 • Covidsituationen
 • Frånvaro 
 • Övriga frågor – se föregående

Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Nu är uppdatering på gång.

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vision och mål, indikatorer, aktiviteter/åtgärder samt strategier. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål – vårt och nämndens mål:  En god miljö för utveckling och lärande 

Aktuellt för veckan: Indikatorerna är under revidering efter er input från juni/aug-dagarna.


Frånvaro medarbetare – stående post

Här kan du alltid gå in och se vilka som är borta för dagen. Uppdateras löpande under vardagar. Klicka här – frånvaro medarbetare.

Ett stort tack från våra besökande franska kollegor

Fransyskorna

Veronique, Corinne och Stéphanie hälsar ett varmt tack för bemötandet och engagemanget från er alla på skolan. De upplever sig ha blivit fantastiskt bemötta – engagerat, nyfiket och öppet!! Ett stort tack till er alla – Nu åker de med tåg mot Arlanda lördag morgon vid 04:00-tiden… 🙂

Ett stort tack till er som tagit hand om dem i klassrummen, i skolan, i personalrum, etc. Ett extra tack till Christina, Rut och Marie som visat dem närområdet – Sundsvall och Höga kusten samt bjudit hem på middag.

Arbetstider under Wisingdagarna

På förekommen anledning vill vi påminna om hur det är tänkt med arbetstiden under Wisingdagarna. Förra läsåret styrde jag och Johan upp detta i detalj för att det skulle bli så rättvist som möjligt. Vilket upplevdes för styrt och för krångligt – därför släppte vi det i dialog till er i respektive A-lag att lösa detta inom A-laget. Nu hör vi att det kommer upp diskussioner om orättvisa och hur mycket man ska jobba under dessa dagar. Här nedan kommer en så enkel och korrekt förklaring som bara möjligt är:

 • En genomsnittlig lärartjänst innebär 3,52 timmar undervisning och 7 tim arbete per dag
 • Det innebär att undervisande lärare normalt sett skulle göra 3×3,52 tim under en wisingdagsperiod i undervisingstid med elever.
 • Men för att tid skulle kunna friställas genom att wisingdagarna effektiviserade uppläggen så har vi sagt att ni ska göra 2/3 av tiden under wisingdagsperioderna. Alltså, ni får 33% mindre i undervisingstid dessa dagar än under vanliga dagar om ni gör 3,52 tim per dag i elevgrupp under 2/3 av tiden.
 • Den tiden har vi sagt att den skk fördelas på elevverksamhet 5-5,5 tim per dag – typ 08:30-14:00 inkl lunch.   
 • Den tiden ska räcka med god marginal även i det minsta av A-lagen. 

Utöver det har vi lagt in extra planeringstid på augustidagar, höstlov, januaridagar samt visa onsdagskonferenser. Trots att dessa 3,52 tim innebär 3,48 tim planeringstid för varje Wisingdag (9×3,48=31,32) underåret, alltså 31,32 timmar. 

Om ni diskussionen uppstår utifrån detta i resp A-lag – utgå ifrån ovanstående uträkning. Om det ändå inte går ihop – bjud in oss i skolledningen till A-laget.

Fransk blogg om besöket på skolan

Veronique, Corinne och Stephanie har skrivit en blogg om sina iakttagelser under besöket hos oss. Ni kan gå in och läsa den här: https://vbouancheau.wixsite.com/website-1/blog 

Använd google translate så får ni läsbar svenska 🙂 

(om ni provar google translate en gång i Gleerups så hamnar google translatesymbolen längts till höger i Google translate adressfältet på alla hemsidor som inte är svenska)

Frågor och förtydliganden om de internationella projekten

Erasmus+

Vårterminen har blivit intensiv med alla internationella event som klumpat ihop sig nu. Vi tänker oss att det ska bli avsevärt mer hanterligt när Envising och Breaking Barriers avslutas. Det har gjort att vi inte alltid varit så tydliga i kommunikationen om det internationella arbetet. Vi kommer att sätta oss ner och spalta upp allt om ett par veckor så att det kan bli tydligt för alla. Några frågor kan vi svara på direkt:

 • Resorna – eller mobiliteterna har fördelats ojämnt mellan Envising och Breaking Barriers på grund av att våra partners i Breaking Barriers har haft hårdare restriktioner samt varit en mer försiktiga än vi varit i Envisinggruppen. Det gör att resorna med BB blivit färre.
 • Vi har främst prioriterat att skicka medarbetare med kopplade till respektive projekt så att man varit insatta i det som händer samt haft en upprättad kontakt med de övriga som varit med. 
 • För att åka med på en mobilitet bör man ha varit aktiv och engagerad i de aktiviteter vi haft på hemmaplan för att prioriteras, eller vara inplanerad att vara med på kommande event/aktivitet. Mobiliteterna har fördelats utifrån det.
 • När det gäller kurser och jobbskuggning så har det varit fritt fram att söka och det har i omgpångar legat länkar ute i Sjökortet om var det finns kurser att hitta. Vad gäller jobbskuggning underlättas det om man har kontakter runt om i EU. Det sker ju naturligt när man är med aktivt i nåt projekt.

Ändrade frånvaroorsaker

Nu när vi börjar återgå till normalläge så tas frånvaroorsaken ”Arbetar hemma tillfälligt” tas nu bort från Schoolity. Alla elever och vårdnadshavare är informerade om detta.

Lovskola sportlovet

På tisdag är sista dagen för anmälan till lovskola under sportlovet. De elever ni vet ligger efter, skulle behöva ta igen inför examinationer, göra examinationer, färdigställa uppgifter, etc. – uppmana dem att anmäla sig till lovskolan. Sista dagen för detta är tisdag kväll – 1/3

Utvecklingssamtal v9 för åk 9

Påminnelse – under onsdag och torsdag v9 är det utvecklingssamtal för åk 9. Det innebär vissa inställda lektioner för de som är mentorer i åk 9. 

PRAO för 20A och 20B v11

Direkt efter sportlovet har 8A och 8B PRAO. Viktigt så ni inte glömmer bort det.


Erasmus och eTwinning

Aktuellt just nu

Breaking Barriers:

V.11 – 14-18/3 2022 Digitalt event Sverige, Härnösand, Hedda Wisingskolan. Ca 12 elever deltar. Mer info om det kommer inom kort.

Envising:

 • Mobilitet till Frankrike – 21-25/3. 4 elever och 2 vuxna åker.
 • Senare (datum ännu inte spikat – Envisingmobilitet till Turkiet)

Ämneslag

 • Ni följer er egen agenda.

A-lagstid / A-lagsarbete

 • Följ er planerade agenda.

Att göra på mentorstid

Måndagstiden

 • Påminn eleverna om lovskola samt möjligheten att vara med och bygga skolan i Minecraft under sportlovet – de har fått både mail och meddelande samt påminnelse via Schoolity, inkl anmälningslänk. Anmälan senast tis 1/3.

Veckans tips

Läraren2

Tips inför utvecklingssamtalet: https://www.lararen.se/nyheter/guider-amp-tips/guide-sa-lyckas-du-med-utvecklingssamtalet


Detta händer under veckan (v.9)

 • Hela veckan
  • 20D ansvarar för återvinningsstationerna.
  • Medarbetarsamtalen pågår – Erik och Johan är mkt bokade.
 • Tis – 11:00-12:00 RKA Ansvar Erik, P-O och Lena 
 • Ons – 12:30-13:20 Möte Breaking Barriers (se kallelse från Tobias) Ansvar Tobias
 • Ons – 13:00-17:00 Utvecklingssamtal åk 9 Ansvar mentorer åk 9
 • Ons – 15:45-17:00 Möte A-lagsvis elevärenden och frånvaro – (7-9B – Johan V, Åk 7 – Anna E, Åk 8 – Julia, Åk 9 – Malin L) samt möte för Breaking Barriers (berörda har får inbjudan), Ansvar: EHT/A-lagsledare och Tobias och Ann-Sofie
 • Tors – 08:00-09:00 MBL19 Ansvar Erik och resp fackombud
 • Tors – 13:00-17:00 Utvecklingssamtal åk 9 Ansvar mentorer åk 9

Aktuella enkäter att göra


Viktiga påminnelser

  • Påminnelse: Önskemål inför nästa läsår
  • Påminnelse: utvecklingssamtal för åk 9 under veckan

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s