Sjökortet v20 16/5-20/5

Sjökortet1

Allmän information 

Agenda måndagsmöte

 • Planering framåt
 • Planerings NP Mod.spr
 • Klassråd – ska det vara klassråd idag måndag?
 • Lunchlösningar sista skolveckan
 • Frånvaro 
 • Övriga frågor – se föregående

Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Nu är uppdatering på gång.

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vision och mål, indikatorer, aktiviteter/åtgärder samt strategier. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål – vårt och nämndens mål:  En god miljö för utveckling och lärande 

Aktuellt för veckan: Indikatorerna är under revidering efter er input från juni/aug-dagarna.


Frånvaro medarbetare – stående post

Här kan du alltid gå in och se vilka som är borta för dagen. Uppdateras löpande under vardagar. Klicka här – frånvaro medarbetare.


Upplägg rättning av nationella prov

För att alla ska hålla sig ajour kring hur det är att ha och rätta nationella prov ska alla som undervisar i resp NP-ämne vara med och rätta proven – oavsett om man undervisar åk 9 det innevarande året eller ej. Även om man inte ska rätta lika mycket som de som har åk 9. Detta las in i differentieringsmodellen av tjänstefördelningen – att det är tyngre att ha ämnen med nationella prov. 

Internationell mässa

Internationalisering

Förmiddagen den 7/6 har vi internationell mässa på skolan då alla elever / klasser ska få en chans att veta mer om vårt internationella arbete. Detaljplaneringen är inte klar men dagen kommer bland annat att innehålla följande:

 • Utställning där de olika resorna och projekten ställer ut så att man kan mingla och få berättat om projekten.
 • Miranda Samuelsson kommer och berättar för alla elever i åk 9 om hennes första år på UWC (United Word Colleges) i Italien.
 • Vi kommer att bjuda in politiker, folk från skolförvaltningen, media, föräldrar, mfl. så att alla kan ta del av vad vi upplevt tillsammans med elever och lärare som varit med i aktiviteter med olika projekten.

Fest fredagen den 17/6

Olika hattar

Boka in fredagen den 17/6 (andra  konf.dagen i juni) – då blir det fest!! Internationellt tema!! 

Mer info kommer!

Info till köket om planerade lunchlösningar under sista veckan

Senast måndag den 23/5 behöver Lena i köket få veta hur ni tänker er olika lunchlösningar utifrån programmet de sista dagarna. Hon behöver veta antal och tider – med andra ord behöver ni prata ihop er mellan A-lagen innan ni rapporterar. 

Salsbokningar som inte utnyttjas

Vid olika tillfällen behöver man få tag i en sal med mkt kort varsel. För att det ska gå smidigt behöver salsbokningarna stämma – med andra ord bokar man en sal så använder man den. Boka därför inte upp salar ni inte vet med er att ni ska använda. 

Enda undantaget från detta är 7-9B som behöver ha tillgång till extra sal i vissa situationer men aldrig förutsägbart hur stort behovet är. 

Påminn eleverna om lovskola på studiedagen den 25/5 och klämdagen den 27/5

Den 25/5

 • Studiedagen för lärare – program kommer att skickas ut av Camilla / Per på Wendela. 
 • För lärarassar/elevassar kommer det att vara jobb på skolan:
  • Uppfräschning och borttagande av klotter
  • Lovskola.
 • Vi äter lunch tillsammans på Wendela kl 12:00-13:00 – även alla elevassar och lärarassar

Den 27/5

 • De som är kvar på skolan kommer att jobba med:
  • Uppfräschning och borttagande av klotter
  • Lovskola.

Första arbetsdagen i höst 16/5

I år kommer vi att följa övriga skolors start och stopptider samt har ambitionen att konferens/studiedagarna ska vara desamma. Länge har den 17/8 varit utsatt som första arbetsdag för läsåret 22/23, men det gemensamma beslutet bland alla rektorer är att vi börjar den 16/8 för att få ut två lovdagar under höstlovet. Detta är spikat – övriga läsårsdatum ska gås igenom och MBLas inom kort.

Planering för NP moderna språk

Bifogat i mailet om det här sjökortet finns planeringen för NP i moderna språk under vecka 20. Se hur du och dina elever berörs.

Grundplaneringen ser ut så här

 • Måndag provtid för år 9, start kl 09.30.
 • Provtid tisdag på ordinarie språklektion, med förlängd tid.

OBS! elever som läser Bas, sv/en, har endast en lektion måndag. Gruppen heter Bas 1 och lektion kl. 09.30-10.30, slut.

Resebloggar

Ann-Sofie och Olle med elever är i dagarna tillbaka efter något som på avstånd verkar ha varit en kanonvecka i Turkiet. Läs hela deras härliga blogg för resan här: https://erasmusenvising.wordpress.com/ 

Nu under vecka 20 är vi, Elisabet, Christina och Erik (och Love och Klara Juntikka) på resa till Frankrike och Lyon / St Etienne. Här kommer ni kunna läsa om vår resa: https://heddaerasmusackreditering.wordpress.com/


Erasmus och eTwinning

Aktuellt just nu

Breaking Barriers:

 • Mobilitet till Spanien – 30/5-3/6 (V22) 6 elever och 2 vuxna.

  Temat är psykosocial miljö med fokus på inkludering, att alla ska känna sig som en del av en grupp. Bygger på många övningar kring känslor. Även övningar där man i samarbeten upptäcker varandras kompetenser.

Envising:

 • Alla mobiliteter avslutade i Envising – vi berättar mer om det den 17/6.

Future train – framtidståget (ackrediteringen)

 • Vecka 20 – 16-20/5 åker Elisabeth, Chritina F och Erik till Lyon/ St Etienne.

UHR erbjuder

Inget just nu.

eTwinning erbjuder:

Inget just nu.


Ämneslag

 • I alla ämneslag – titta på filmen om terminsbetyg – då och då kommer frågan om vad det innebär – viktigt att vi följer de almänna råden samt att vi gör lika. Se nedan under ”Viktiga påminnelser”
 • Om det inte hanns med under vecka 19 så ska ämneslag Svenska diskutera frågorna som övriga diskuterade på konf.tiden i onsdags. Se länk utskickad av Erik den 4/5. Skriv era reflektioner direkt i den – tänk på att inte rader övrigas reflektioner.

A-lagstid / A-lagsarbete

 • Planera för och meddela Lena Ö luncherna under sista skolveckan – meddela henne senast den 23/5.

Att göra på mentorstid

Måndagstiden

 • Klassråd?

Veckans tips

En favorit i repris – om terminsbetyg!! Viktigt att alla förstår att terminsbetyg ska täcka in allt eleven gjort sedan eleven började åk 7. Se nedan under ”Viktiga påminnelser


Detta händer under veckan (v.20)

 • Hela veckan
  • 21C ansvarar för återvinningsstationerna.
  • Erik, Christina och Elisabet är i Lyon/St Etienne hela veckan.
 • Mån – NP Mod.språk – se tider och planering i mail och ovan Ansvar Johan och lärare mod.spr.
 • Tis – NP Mod.språk. sker på BAS-tiden för åk 9 Ansvar Johan och lärare mod.spr.
 • Ons – 15:45-17:00 Konf.tid. Johan presenterar hur ett mer blocklagt schema kan se ut. EHT – utvärdering av EHT-teman Ansvar Skolledningen och EHT

Aktuella enkäter att göra

 • Inga enkäter just nu.

Viktiga påminnelser

  • Se filmen om terminsbetyg.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s