Sjökortet v43 – 23/10-27/10

Sjökortet1

Allmän information

Påminnelse!! Elevens val – och att göra på mentorstid v42-43

Under mentorstid v42 och/eller v43 ska alla elever gå in på HeddaUndervisning.com och öppna länken i nyheten ”Inför elevens val” (en länk till Sharepoint – därför måste de logga in). Se Sjökortet v.42.

 

Förväntansdokument – ”kepsfrågan” och konsekvenstrappa

Nu har elevrådet tittat på och kommit med feedback på vårt ”Förväntansdokument”. De tyckte överlag att det var bra och hade endast några invändningar, bland annat ang i ”kepsfrågan”. För att jag ska få in input om denna från er så har jag via mail skickat ut en enklare enkät med 1-3 frågor (beroende på hur du svarar). Svara senast torsdag morgon på denna enkät.

Eleverna ville också ha konsekvenserna tydliggjorda om vad som gäller om de bryter mot förväntansdokumentet. Därför har en konsekvenstrappa skapats. Om ni har några funderingar kring denna så återkom till Erik eller Johan. Se redigerat förväntansdokument inkl konsekvenstrappa här. 

 

Vaccination i åk 8 

Inställt 8-9 nov – ny tid kommer!! I åk 8 erbjuds alla barn/elever den femte och sista vaccinationen mot Difteri, Stelkramp och Kikhosta och planerad vaccinationsdag är den 8-9 november. Anna E (skolsköterskan) bokar tid med resp klass när det finns tid att komma.

 

Ingen lovskola

Efter att ha fått input från er alla (genom A-lag) så kör vi ingen lovskola, men om man har begränsade restuppgifter eller omprov som med fördel görs under lovet och ni kommer överens med eleverna (och tror att det inte innebär stress för dem) så kan vi se till att ordna detta under lovet. Skolledningen behöver få in info om detta senast lunch onsdag.

 

Samling för resurser varje dag

Från och med måndag v43 kommer Agneta och all resurspersonal ha möt 07:45 för att planera lösningen av dagens ev. vikariebehov. Därför är det viktigt att man har ringt in och meddelat Agneta senast 07:30 om man är sjuk.

 

Värdegrundsarbetet – enkät elever och personal v.46-47

Under vecka 46-47 kommer en incitoenkät att gå ut till alla elever och personal – det är jätteviktigt att alla gör den. Det är en om hur de upplever läget på skolan utifrån ett värdegrundsperspektiv – samma som vi gjort tidigare.

 

Inför utvecklingssamtalen – mitterminsuppföljning och bokning av samtal

Ni som ännu inte hunnit föra in bedömningen i mittermninsuppföljningen – gör det senast innan ni går hem på måndag kväll.

Vi får inte till något digitalt bokningsstöd för utvecklingssamtalen som är säkert enligt PUL och de digitala direktiv vi har. Ni får helt enkelt göra bokningarna på pappersvis / mail.

Vi går ut idag med dagar/tider för utvecklingssamtal till föräldrar och elever på heddaundervising.com

 

Inför Lucia 

Nu finns alla träningstider för Lucia på startsidan för HeddaWissingskolan.com – i höger textfält (i mobilen längst ner).

 

Karriärstjänster

Den 30/10 kommer nya karriärstjänster i kommunen att annonseras ut. Då kommer annons ut på insidan under lediga tjänster.


A-lag och ämneslag

Riktlinjer för läxor och examinationer/examinationsschemat togs upp på Skolrådet. Viktigt att dessa följs.

För att förtydliga återigen – följ detta när ni ska skriva in i examinationskalendern:

examinationskalendern


PUG-info

Tid för PUG-möte är ännu inte klart på schemat.


Att fira

Att föräldrarna på skolrådet var överlag mycket positiva. Visserligen fanns det frågor att diskutera och utveckla – men föräldrarna upplevde att skolstarten varit mycket bra!! protokoll kommer nästa vecka.

 


Veckans tips

Bra checklista från skolverket för språkutvecklande arbetssätt på lektionerna:


Detta händer under veckan

 • Hela veckan – PRASO – nyanlända elever praktiserar på gymnasiet. Ansvar Malin L
 • Tis – 15:20-16:20 – Handledning för resurspersonal i Studiegården Ansvar Marie B
 • Ons – Konf.tid 15:40-17:00. Agenda: Kort info. Andreas Krasser (ny chef 7-9 samt gymnasiet) presenterar sig, kort diskussion om elevens val, sedan tid för att göra F-varningar. Ansvar – Skolledningen
 • Fre – Deadline F-varningar åk 9.

Planering framåt

 • V.44 Ledigt hela veckan.
 • V.45 Tis – Gymnasiemässa åk 9
 • V.45 Ons-Tors Vaccination åk 8.
 • V.45 Fre – Deadline F-varningar åk 7-8.
 • V.46-47 – Incitoenkät ska fyllas i för elever och personal.
 • V.46 Tis-Ons – Teater – se kalender outlook.
 • V.46 Tis o Tors – Utv.samtal åk 9.
 • V.47 Tis o Ons – Utv.samtal åk 7-8.
 • V.47 Tors – 08:15-09:00 Estetiska programmet föreställning i ljushallen.

Viktigt att komma ihåg

Riktlinjer för läxor och Riktlinjer för examinationer

Efter att ha fått in (lite) input från er om riktlinjer för läxor samt om examinationer så har jag sammanställt dessa till följande riktlinjer:

Dessa rutiner ligger ute till elever och föräldrar via heddaundervisning.com

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s