Sjökortet v36 – 3/9-7/9

Sjökortet1

Allmän information 

Måndagsmötet 08:10-08:45

Hädanefter kommer agendan för måndagsmötet alltid ligga överst i Sjökortet

Agenda

 • Avstämning – finns några akuta frågor inför veckan (ex. inför föräldramötena)?
 • Anna E (skolsköterska) går igenom särskilda medicinska behov och ev handlingsplaner för elever.
 • Påminnelse – mkt viktigt att om man har planerad ledighet måste det vara helt solklart för Agneta och den / de som ska ta lektionerna att man är borta.
 • Daniel förklarar kort larm och larmtider – när kan man gå in i skolan på kvällar och helger, samt inför föräldramöten tis/ons.
 • Övriga frågor

IT-pedagog – välkommen Björn

Från och med i höst kommer IT-pedagog Björn Eriksson att vara på skolan drygt en dag i veckan för att stötta oss alla  – elever och medarbetare – i vår IKT-kompetensutveckling. Främst kommer han att finnas på skolan på fredagar, men även vissa onsdagar.

Uppdaterade brandrutiner

Brandrutiner

Brandrutinerna är uppdaterade – se här. Mkt viktigt att var och en läser dessa noga och att ni går igenom dem på A-lagstiden. Gå särskilt igenom punkt D i utrymningsrutinerna vid larm. Skriv ut dem och se till att de ligger tillsammans med KRIS-handledningsmaterialet i varje arbetsrum. Se brandrutinerna här: Brandrutin Hedda Wisingskolan 180903

Föräldramöten

Inför föräldramötena finns en checklista här: Föräldramöte Checklista

Förväntansdokumentet kommer att kopieras upp till alla (för att dela ut till föräldrar) och läggas i personalrummet.

Genomgång/kurs för elever i digitala verktyg v.36-37

Eftersom det är mkt nytt även för eleverna ang digitala verktyg så kommer alla klasser få två pass om Schoolity/Gleerups/Office365 nu direkt i början av terminen. Sedan får vi gå in i klasserna allteftersom för att ge stöd och kompetensutveckling till eleverna.

Följande schema är preliminärt – vi har ännu inte spikat alla detaljerna om vem som går in och gör vad – men om ingen rättelse kommer ut är det detta som gäller. Se schemat här: Introduktion av Schoolity i alla klasser v36

Inloggning till Schoolity och lärarmanual till Gleerups

För er som inte hittat till Schoolitys supportsida eller behöver skicka instruktioner så finns alla möjliga instruktioner här: https://www.schoolity.com/help/help.html

För instruktioner för inloggning som elev eller personal kan du gå direkt hit: https://www.schoolity.com/help/logga_in/logga_in.html 

Här kan du hitta en lärar/elevmanual till Gleerups läromedel (bas): Manual till digitala läromedel från Gleerups En mkt enkel föräldraguide/presentation läggs på HeddaUndervisning.com

Tre ”bra-att-veta-instruktioner” i Gleerups digitala läromedel

På HeddaUndervisning.com finns nu länkat till tre ”Bra-att-veta-instruktioner” för eleverna (och medarbetare). Det gäller 1. Att markera och kommentera (anteckna) direkt i läroboken. 2. Att skriva egna anteckningar – föra noter vid genomgångar etc. samt 3. Att översätta direkt från Google Translate i Gleerups – särskilt bra i dialogen med SvA-elever. Se instruktionsfilmerna (som eleverna hittar på antingen Gleerups egen hemsida eller på HeddaUndervisning.com) här: https://heddaundervisning.com/2018/09/01/markera-och-anteckna-direkt-i-ditt-digitala-material-i-gleerups/ 

Uppdaterad gemensam kalender samt förslag till program för v.44

Gemensam kalender

Nu börjar den gemensamma kalendern (Hedda Wisingskolans gemensamma kalender) ta form – hela årshjulet är ännu inte på plats – men det mesta vi vet händer under höstterminen är inlagt. Om du av någon anledning inte har åtkomst till den gemensamma kalendern så meddelar du Erik J så fixar han det. Från och med nu kommer rubriken ”Planering framåt” att tas bort härifrån Sjökortet då det bara blir en upprepning av infon som finns i den gemensamma kalendern. Extra viktiga datum kommer att lyftas som påminnelser här i allmän information.

Ett preliminärt förslag till program för v.44 ligger också ute direkt i kalendern. Om ni har idéer på andra uppslag / annat innehåll – meddela Erik eller Johan snarast. För de lärare som är inblandade i ”Hand in hand” så är det nu ändrat till mån/tis v.44 istället för tors/fre.


 A-lag och ämneslag

 • Alla A-lag – gå igenom Brandrutinerna.
 • Alla A-lag övrig tid läggs på att förbereda föräldramötet

Glöm inte att skicka A-lagsprotokollen till Erik och Johan.


Att göra på mentorstid

 • Påminn alla elever om att matsalen öppnar 11:00 och att man ska gå och äta den tid det står lunch på schemat även om rasten börjar tidigare.
 • I åk 7 kommer datorerna att börja delas ut. Börje N och Carina BB håller i detta. Ni bör även utse klassrådsrepresentanter inför första elevrådsmötet mån 17/9.
 • I åk 8-9 utse klassrådsrepresentanter inför första elevrådsmötet mån 17/9.

Veckans tips 

Hurvetdudet

Mkt bra att tipsa om åt alla håll – elever, kompisar, kusiner, grannar, bryllingar, etc – inför valrörelsen – ha koll på faktan – Hurvetdudethttps://hurvetdudet.nu/


Detta händer under veckan (v.36)

 • Mån – 08:50-09:30 Mentorstid åk 7 Datorer börjar lämnas ut. Ansvar Börje N
 • Tis-Ons – föräldramöten. åk 7 tis kl 18:30, åk 8 ons kl 18:00, åk 9 ons kl 19:00. Se ovan. 8Ds föräldrar ska lämna medgivanden för ”Hand in hand” Ansvar Skolledningen och resp. mentorer.
 • Tis – 15:30-16:30 A-lag
 • Ons – 08:00-09:00 Ma-screening på RS-tid Ansvar Marie B, Carina BB och Elisabet E
 • Ons – 15:40-17:00 konf.tid Konferens/APT bla diskutera examinationschemat.
 • Ons-Fre – Skolfotografering separat schema kommer via mail.
 • Ons och Fre – Introduktion till digitala verktyg för elever se schema ovan samt i kalendern. Ansvar Superanvändare samt Schoolitypiloter
 • Tors – Skolval rullande under dagen Ansvar Bengt J
 • Tors – 11:00-12:00 RKA-möte Ansvar skolledningen och resp skyddsombud.

Planering framåt

 • Se Hedda Wisingskolans gemensamma kalender

Viktigt att komma ihåg

Ta en dag i sänder 🙂 

 

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s