Sjökortet v23 1/6-5/6

Sjökortet1

Allmän information 

Agenda måndagsmöte

 • Coronainfo – inga nya kursplaner inför hösten!!!
 • Påminnelser inför slutspurten….
 • Övriga frågor

Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vision och mål, indikatorer, aktiviteter/åtgärder samt strategier. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål – vårt och nämndens mål:  En god miljö för utveckling och lärande 

Aktuellt för veckan:

IndikatorMåluppfyllelsen i alla ämnen

Aktiviteter / åtgärder:

 • Arbeta med indikator/aktiviteterna kring elevers nyfikenhet (enligt ovan).
 • Fortsätta arbetet med anpassningar / differentierat lärande / UDL och gemensamt arbete kring elevhälsa och stöd.
 • Diskutera examinationer och examinationsformer i A-lag och ämneslag.
 • Fortsätta med EHM (elevhälsomöte) i åk 7 och 8 samt 7-9B.

Planering sista veckan

I den gemensamma kalendern håller planeringen för siste veckan på att växa fram. Förhoppningsvis är den helt klar näste vecka.

Kompledigt för 19/3-23/3 – planering utöver ramtid 

Torsdag 18/6 slutar all pedagogisk personal vid lunch och eftermiddagen tas ut som komp för tiden i slutet av mars  då det planerades inför ev. distansundervisning.

Utstädning av skåp

Se förra Sjökortet eller rutinen som gäller från nu och inför kommande läsår under Heddawisingskolan.com / Rutiner och riktlinjer / Inför nytt läsår

Avslutningssamkväm i kollegiet

Pga Corona så gör vi inget gemensamt allihop i kollegiet – även om det vore jättekul att göra nåt alla tillsammans allihop. Vi kommer istället avsätta 200 kr per anställd att göra nåt tillsammans i A-laget. Mellan fredag e.m. 12/6 till tors e.m. 18/6 (även helgtid om ni vill) så bekostar skolan om ni hittar på något A-lagsvis utomhus eller i skolans lokaler – men ett A-lag i taget. Pengarna kan gå till vad som helst som ni gör tillsammans – mat dryck, aktivitet, etc. så länge det inte är alkohol. Ni själva står för idéerna, partyt och tiden att ha kul tillsammans.

Riskbedömningar sista veckans aktiviteter

Under sista veckan planeras mkt roligt med eleverna. All är kanske inte helt riskfritt – Glöm därför inte att göra riskbedömningar för det ni gör utanför skolan sista veckan. Här finns rutinen och checklistan – se till att fylla i den A-lagsvis eller klassvis beroende på hur ni organiserar er. Lämna in ifylld lista till exp senast 2 dagar före aktiviteten.

Matleveranser sista veckan

Om ni vill ha matleveranser till olika aktiviteter under avslutningsveckan så måste det göras upp med Daniel innan så att han kan planera in det med köket och i vilken ordning det ska köras ut. Meddela honom senast fredag 5/6.

9:ornas avslutningsmiddagar

Nu har inbjudan till avslutningsmiddagarna kommit ut till era fack. Det är upp till er om ni vill och till vilka klasser ni går till bortsett från era mentorsklasser där ni förväntas vara med. I början av veckan kommer planeringen ut vilka vuxna som ska vara med och han vuxenansvar på resp middag förutom mentorerna. Det ska vara 4 vuxna på resp middag med ansvar.

Inga nya kursplaner inför hösten!!!

I covidbruset har en nog så viktig nyhet för grundkolan drunknat – blev klart för oss idag (se eftermiddag). Det blir inga nya kursplaner inför ht2020 – de kommer att börja gälla först ht2021!! Läs mer här: https://www.skolverket.se/om-oss/var-verksamhet/skolverkets-prioriterade-omraden/reviderade-kurs–och-amnesplaner/andrade-kursplaner-i-grundskolan#h-Vigerstodiimplementeringen


Ämneslag

 • Läs på om de nya kursplanerna inför hösten 2021 – se länk ovan.

A-lagstid / A-lagsarbete

 • A-lagstid endast för åk 9 – planering sista veckan, avslutning och åk 9s avslutningsfest.

Att göra på mentorstid

 • Se nedan om det inte hanns med förra veckan?!

Snapchat och delning av bilder

Om ni hör nåt eller misstänker nåt för det vidare till oss i skolledningen.

 • I övrigt informera och planera inför ons/tors sista veckan.

Veckans tips 

BRIS

Bra tips och lite tankeväckare – alla längtar inte till sommarlovet bland eleverna…. https://via.tt.se/pressmeddelande/sommarlovet-kanns-hopplost-for-manga-barn?publisherId=1239792&releaseId=3260563

Känner ni oro för någon elev inför sommaren – kontakta EHT och tipsa elever om kurator såväl som BRIS https://www.bris.se/for-barn-och-unga/just-nu/


Detta händer under veckan (v.23)

 • Ons – 15:45-17:00 Konf.tid – Forts utvärdering av läsåret utvärdera läsåret (hemklassrum, A-lagsledare, mm) – Ansvar Skolledningen 
 • Tors – 15:20-16:10 Handledning resurser – utvärdering av året – vad finns det mer behov av?! Ansvar Marie B (Erik J deltar preliminärt) 

Aktuella enkäter att göra

 • Enkäter inför konf.tiden kommer ut under mån/tis.

Viktiga påminnelser

 • Deadline betyg – Den 5/6 är det deadline för betygen – då ska de vara inlagda och signerade för åk 7-9.

 

 

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s