Sjökortet v42 -15/10-19/10

Sjökortet1

Allmän information 

Måndagsmötet 08:10-08:45

Agenda

 • Förberedelser utv.samtal.
 • Ledigheter för elever
 • Tid på mentorstid (sista tio min) för att fira idrottsframgångar – alla i ljushallen
 • Övriga frågor

Inför utvecklingssamtal / Lära-känna-samtal

I mailet om detta Sjökort ligger den information som gått ut till alla elever och föräldrar inför kommande utvecklingssamtal samt Lära-känna-samtal. Här nedan finns allt material inför samtalen, därefter viktigt att tänka på i förberedelserna. Samtal ska hållas v.43 till och med v.46. Ni väljer själva när detta görs. Om ni väljer att börja v.43 så ska det endast ske för de elever som fått chans att förbereda sig med samtal/info från respektive undervisande lärare.

Viktigt att tänka på inför samtalen

 1. Om samtalen förbereds väl blir de meningsfulla för alla inblandade – dåligt förberedda elever gynnar ingen.
 2. För att eleverna ska vara förberedda så måste de få tid att förbereda sig – samt samtal med resp. lärare.
 3. Se till att eleverna går in i Schoolity och kollar sina prognoser (det ni matat in för mitterminsuppföljningen) samt ev. feedback på inlämnade uppgifter.
 4. Alla samtal hålls med en elev i taget – flera samtal ska inte pågå samtidigt.
 5. Det är valfritt om man vill boka samtalen via Schoolity eller göra som vi gjort tidigare. Vi kommer dock att se till att det finns fler salar / rum att boka. Vi hoppas på ett tiotal rum till mot idag.
 6. Ni som vill boka via Schoolity meddelar Johan / Erik vilka elever som ingår i respektive mentorsgrupp så lägges det in i Schoolity som bokbar grupp.

Mitterminsuppföljningen – deadline

Mitterminsuppföljningen ska vara ifylld senast torsdag 25/10.

Prognoser eller F-varningar först

När vi fyllt i prognoserna i Schoolity så syns de direkt för eleverna på deras startsida (som en liten extra text i ämnesrutan) – se nedan. Vi har meddelat elever och föräldrar att prognoserna kommer att synas innan ev. F-varningar, men att alla elever som bedöms att inte nå målen kommer att få en motivering av undervisande lärare samt en F-varning i skrift inkl handlingsplan för vad skolan ska göra för att stödja eleven att nå målen.

Så här syns att prognos har fyllts i i resp ämnesyta för eleven.

Ämnesruta

Office 365-genomgångar för alla elever med Björn E (IT-ped)

På Under v. 42-43 kommer Björn att gå ut i alla klasser för att gå igenom hur de ska jobba med Office 365 / Word online / Inlämning i Schoolity. Se schema nedan. Om det inte passar sig de inplanerade tiderna så meddelar ni Björn snarast så planerar han in en ny tid. Det är viktigt att alla undervisande lärare är med så även ni lär er detta.

Schema itgenomgång

Erik ledig v.44-46

Under veckorna 44-46 är Erik på volontärresa till Indien. Mer info om resan senare. Under Eriks frånvaro är Johan tf. rektor.

Medarbetarsamtal

Det var för ambitiöst att tro att vi skulle få till medarbetarsamtalen innan Erik far på ledighet. Istället har vi tänkt om. I samband med att Erik reser bort gör alla lärare sin kompetensskattning i Incito och övrig personal förbereder sig inför samtal. När Erik kommer tillbaka börjar samtalen. Mer info kring förberedelsematerial inför samtalen kommer.

Planering v.44

Elinor Kennrö Tonner

I skolans gemensamma Outlookkalender kan ni sedan flera veckor se planeringen för v.44. Den slutgiltiga tidsplaneringen sätts under v.42, men helt klart är att Elinor Kennerö Tonner från Källbrinksskolan i Huddinge kommer för att berätta om hur de har arbetat med att NPF-säkra skolan. Se artikel vi läste i aug:  http://skolvarlden.se/artiklar/sa-blev-deras-skola-npf-sakrad 

Lyssna även på detta: https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=1650&artikel=6394650


 A-lag, ämneslag och resurshandledning

 • A-lagstid – åk 8 gör GAP-analys ang lägstanivå för Schoolity (som åk 7 och 9 gjorde v.38)

Att göra på mentorstid

 • Gå igenom materialet inför utvecklingssamtalet.
 • Prata med eleverna om att visa Lena och övriga i matsalen mer hänsyn. Häromveckan knuffades Lena omkull när dörren låstes upp till matsalen och alla elever rusade in. Återigen påminna alla elever om att de börjar sin lunchtid då det står lunch på schemat – inte när rasten börjar.

Veckans tips 

Google translate

Tal till text via Google translate – enkelt sätt att förvandla tal till skrift för elever som tycker det är tungt / svårt att skriva.

 


Detta händer under veckan (v.42)

 • Hela vecka 42-43 –  Förberedelser inför utvecklingssamtal Ansvar resp. mentor
 • Hela veckan 42 – PRAO 9A och 9B
 • Ons – 15:40-16:30 Konf.tid – APT. Tid för Medarbetarenkät samt Arbetsmiljöenkät – ta med dator. Tid för att fylla i prognoser. Ansvar Skolledningen samt alla undervisande lärare.
 • Ons – 16:30-17:00 Facklig tid
 • Ons – 18:00-20:00 Skolråd Ansvar skolledningen samt A-lagsrepresententer
 • Tors – 09:30-11:00 Skyddsrond. Ansvar: Skolledningen / Skyddsombud

 


Planering framåt

 • Se Hedda Wisingskolans gemensamma kalender

Viktigt att komma ihåg

Förstelärare bloggar

Spännande blogg att inspireras av?!

https://1larare.svedala.se/ett-arbetslags-vag-mot-samsyn-och-struktur/ 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s