Sjökortet v4 23/1-27/1 (2023)

Sjökortet Schoolity

Allmän information 

Agenda måndagsmöte

 • Ordning i grupprummen vid kopiatorn
 • AW
 • A-lag 9 besök på Brännaskolan
 • Besök på UMO
 • Inventera vilka som anmäler sjukfrånvaro mitt på dagen.
 • Påminnelse  – önskemål inför nästa läsår
 • Frånvaro
 • Övriga frågor

Hedda Wisingskolans värdegrund, vision och mål

Mål och indikatorer är nu från och med ht22 uppdaterade.

Här hittar du i fortsättningen alltid vår gemensamma värdegrund, vision och mål, indikatorer, aktiviteter/åtgärder samt strategier. När vi pratar om våra mål i skolan handlar det om våra gemensamma mål – vårt och nämndens mål:  En god miljö för utveckling och lärande 


Frånvaro medarbetare – stående post

Här kan du alltid gå in och se vilka som är borta för dagen. Uppdateras löpande under vardagar. Klicka här – frånvaro medarbetare.


AW

Nu är det väll ändå dags för en AW! Fredagen den 10/2 vid 18 går vi ner på Engströms (om dom har plats för oss) för en liten matbit och sedan blir det en härlig spontankväll som pågår så läge man behagar 😊

Hanna lägger in en intresselista i personalrummet där ni gärna får skriva upp er så vi får ett hum om hur många vi blir.

Checklista – registrera frånvaro i Personec P

Checklista för registrering / meddelande av egen frånvaro

 • Om man är sjuk heldag SMSar man Hanna senast samma dag kl 07:30 på 070-3014951
 • Om man går hem under dagen för att man blir sjuk / måste VABBA under arbetsdagen så meddelar man Hanna på samma sätt via SMS (så att det sparas i text) samt ser till att Hanna, Erik J eller Johan V vet att man går hem och från vilken tid det gäller.
 • Man meddelar följande i SMSet:
  • Datum för den tid, dag eller de dagar man vet att man kommer att vara borta från jobbet. Om man är borta mer än en vecka så måste man ha sjukintyg.
  • Om man inte vet om det blir mer än en dag – så måste man meddela samma info till Hanna varje dag senast 07:30.
 • Man meddelar om man är sjuk själv eller VABar
  • Om man VABar så måste man meddela vilket barn man VABar för
 • När man är tillbaka på jobbet registrerar man motsvarande i Personec P

Om något ändå missats så att Hanna lägger in tjänstledighet utan lön så vänder man sig till Erik så kan han ändra om det blivit fel. Gör man det innan den 7:e innevarande månad så påverkas inte nästa lön. Om man går hem under arbetsdagen så innebär det sjukskrivning del av dag.

Lista med konkreta tips från Jonas Nilsson

I utskicket om dagens Sjökort finns listan med konkreta tips från Jonas Nilsson. Där finns även hans kontaktuppgifter. 

”Magic erasors” – fläcksuddare

Vill man ha en sån ”Magic erasor” som Jonas Nilsson pratade om så finns det sådana att hämta på expeditionen.

Utvecklingssamtal vt23

Vi har fått göra en justering av dagarna för utvecklingssamtalen v11. Det datum som gäller är tisdag 14/3 och torsdag 16/3.

Elever som ber på lektionstid

Ni mentorer – undersök frånvaron mitt på dagenunder v2 och v3 om elever har frånvaro ”anmäld sjukfrånvaro” men är där före och efter den frånvaron. Vissa elever verkar ha satt detta i system för att be under lektionstid. Det är inte giltig frånvaro.

Elevrådet erbjuder konstruktiv återkoppling genom enkät

Inom kort kommer elevrådet att presentera en enkät med frågor kring undervisning och skolans verksamhet som de vill erbjuda sig att samarbeta kring med all personal på skolan. Alla kommer att erbjudas att vara med – men det är frivilligt. Meri info när vi vet mer.


Erasmus och eTwinning

Aktuell kompetensutveckling just nu

Ackrediteringen år 2 – har nu ett namn: Friends

Här är projektnamnet för ackrediteringsår 2 och Erasmus+

Friends

 • Forgiveness
 • Respect
 • Inclusion
 • Encouraging
 • Nourishing
 • Dedication
 • Supportive

Kursutbud via New Horizons

Se kurskatalog för läsåret – fler intressanta kurser kopplade till våra mål: Catalogue New Horizons Malta

Fortbildningsavdelningen för skolans internationalisering (Uppsala Universitet) erbjuder:

1 februari, kl 15.00-17.00 (zoom): Talängslan – en utmaning i språkklassrummet. Att involvera alla elever i muntlig interaktion och att undervisa grupper med heterogen språkfärdighet är två av språklärarens främsta utmaningar. Utifrån forskning om talängslan kommer vi att prata om möjliga tillvägagångssätt för att skapa trygga arbetsformer, främja självförtroende och öka taltid för alla elever. Anmälan senast 29/1 (Begränsat antal platser – först till kvarn). Anmälan: https://doit.medfarm.uu.se/bin/kurt3/kurt/77311

UHR erbjuder:

2 februari, kl 15-17: Webbinarium och nätverksträff för tysklärare. Ett unikt tillfälle för tysklärare att nätverka med andra tysklärare i Norden och lära sig mer om hur internationellt samarbete kan berika undervisningen. Mer info och anmälan senast 30/1: https://bit.ly/3BTQIOK

Övrigt om eTwinning:

eTwinning finns nu på en ny plattform, European School Education Platform (ESEP), se https://school-education.ec.europa.eu/sv

För att komma till etwinning ska du logga in med ett EU-login. Med ditt EU-login kommer du att nå EU:s alla webbsidor (som tex Beneficiary Module). Här kan du enkelt skapa ett EU-login: https://webgate.ec.europa.eu/IMSOC/tracesnt-help/Content/C_EU%20login/create-a-new-EU-login-account.htm. Om du redan har ett konto på eTwinning så ska du använda samma e-postadress nu som du hade tidigare. Detta för att komma åt tidigare projekt mm. Så nu är det bara att starta nya eTwinningprojekt!

Nya möjligheter med eTwinning:

# Om du har idéer om att starta ett eTwinning-projekt kan man söka medel för ett förberedande besök på den skola man ska samarbeta med. Mer info, se https://www.utbyten.se/program/erasmus-etwinning-forberedande-besok/

# Det finns också möjlighet att delta i ett eTwinning-seminarium för högstadielärare i Bergen, Norge, 22-24/3 2023. Mer info och anmälan senast 15/2, se : https://www.utbyten.se/evenemang/etwinningseminarium-i-bergen-for-hogstadielarare/?utm_campaign=utbyten-2022-12-20&utm_medium=email&utm_source=apsis


Ämneslag

 • Presentera för varandra hur niu arbetat med SKUA-uppdraget för året. Uppföljning gemensamt sker på konftid onsdag 8/2.

A-lagstid / A-lagsarbete

 • Genomgång av extra anpassningar A-lagsvis.

Att göra på mentorstid

Måndagstiden

 • Åk 8 – påminn om besök på UMO tis eller tors. Se scheman.
 • I övrigt följer ni er egen agenda.

Veckans tips

AI

Mer om AI och utmaningar och möjligheter i samhället och i skolan:

Skolverket: https://www.skolverket.se/skolutveckling/forskning-och-utvarderingar/artiklar-om-forskning/artificiell-intelligens-i-skolan-kraver-okad-insikt-hos-lararna

Skolvärlden: https://skolvarlden.se/artiklar/ai-har-dodat-den-skrivna-hemuppgiften

UR – skolstudion: https://urplay.se/program/218957-skolstudion-ai-i-framtidens-skola

School education gateway: https://www.schooleducationgateway.eu/sv/pub/resources/tutorials/ai-in-education-tutorial.htm


Detta händer under veckan (v.4)

 • Hela veckan
  • Klass 21C tömmer återvinningstationerna.
 • Tis – 21A+B går på UMO  – tider syns på elevernas scheman. Ansvar mentorer och undervisande lärare vid tiden.
 • Ons – 15:00-16:30 A-lag 9 besöker Brännaskolan inför nya elever åk 7 Ansvar A-lag samt skolledning
 • Ons – 15:45-17:00 – Konferens – A-lag 7 och 8 – träffas i A-algen – se över extra anpassningar samt annat ni inte hunnit med. Ansvar A-lagsledare
 • Tors – 21C+D går på UMO  – tider syns på elevernas scheman. Ansvar mentorer och undervisande lärare vid tiden.
 • Fre – 09:00-10:30 – Skyddsrond Ansvar Skolledning  och skyddsombud – elever och personal.

Aktuella enkäter att göra


Viktiga påminnelser

 • Fredag 27/1 är det Skyddsrond – för skyddsombud, elevskyddsombud samt skolledning och vaktmästare.
 •  

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s